Obrazem: 90 let autobusů v Praze. Čím vším se jezdilo?

Obrazem: 90 let autobusů v Praze. Čím vším se jezdilo?
První autobusy v Praze před 90 lety. Slavnostní zahájení z 20. června 1925.
Takto vypadal interiér autobusu Laurin & Klement (1925).
První autobusová garáž Rustonka (1925).
Praga NO s vlekem (1927).
Foto: Archiv DPP
Obrazová sekce, Eliška Nová
24. 6. 2015 14:33
V červnu uplynulo 90 let od zahájení pravidelného provozu autobusů v Praze. 21. června 1925 začaly autobusy jezdit na první pravidelné lince z Čechova náměstí do Záběhlic.

Praha - První autobusy se rozjely po Praze už v roce 1908. Jenže o rok později praskl jednomu z autobusů hnací řetěz a při jízdě z kopce se stal neovladatelný. Zastavit se ho tenkrát podařilo těžko. Pro Elektrické dráhy to znamenalo konec autobusové dopravy. K městské hromadné dopravě se znovu připojily až v roce 1925. Od té doby jezdí pravidelně.

První linka vyjela 21. června z Čechova náměstí ve Vršovicích směrem do Záběhlic. Tehdy ještě označená písmenem A. Druhá linka – béčko – jezdila z Pankráce do Kunratic. Písmeny se autobusové linky označovaly až do roku 1951.

Autobusy přišly vhod hlavně kvůli tomu, že se Praha rozrůstala. V roce 1922 vznikla takzvaná Velká Praha, k historickému centru se přidaly asi tři desítky obcí. "Stavět tramvajové koleje do nových čtvrtí by bylo nákladné," vysvětluje archivář dopravního podniku Pavel Fojtík. 

Na rozdíl od tramvají měly Elektrické podniky v autobusové dopravě konkurenci. Autobusy provozovala například Česká státní pošta – kromě dopisů vozila i cestující. Svoje vozidla měly také Československé dráhy, s nimi se jezdilo do Modřan nebo na Zbraslav. Kromě nich ale autobusovou dopravu provozovala i celá řada soukromníků.

I tak byly ale autobusy pro Elektrické dráhy zpočátku velmi ztrátové a nový způsob dopravy pokrývaly zisky z tramvají. Největší autobusový boom tak nastal až v 60. letech, jednoduše proto, že tramvaje už byly hodně přetížené.

Podívejte se v naší galerii, jaké autobusy v Praze jezdily.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy