Foto: Saze od parních lokomotiv mizí, dvoranu pražského nádraží opět prozářilo slunce

Foto: Saze od parních lokomotiv mizí, dvoranu pražského nádraží opět prozářilo slunce
Kolejiště je zastřešeno dvěma ocelovými obloukovými konstrukcemi o rozpětí 33,3 metru a výšce 18 metru. Autory byli J. Marjanko a R. Kornfeld a dvoranu zhotovila firma S. Bondy v Bubnech.
Červená na návěstidlech signalizuje, že tudy vlaky tentokrát neprojedou. Druhé nástupiště a část třetího je momentálně pro dopravu uzavřeno.
Za celou dobu své existence nebyla dvorana vůbec opravena. Veškeré opravy, které probíhaly za minulého režimu, byly jen kosmetické. Spočívaly v odstranění starých nátěrů a následnému přetření novou barvou. K tomu inženýři používali červenou posuvnou plošinu.
Traduje se, že skla jsou pokrytá sazemi od parních lokomotiv. To je však pravda jen z malé části. Ve skutečnosti sklo poškodila rez a povětrnostní podmínky. Nánosy na sklech, které za 100 let na konstrukci ulpěly, teď budou zkoumat vědci z Karlovy univerzity.
Foto: David Kohout
David Kohout
27. 8. 2016 13:37
Rekonstrukce dvorany pražského hlavního nádraží je za polovinou. Obnovou už prošlo přes 20 000 skleněných tabulí, které bylo potřeba znovu vyrobit. Nové je i opláštění. Technický div z počátku 20. století nejvíce poškodily deště, sníh i vítr. Zcela hotovo by mělo být v listopadu 2017. To vše za 570 milionů korun.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy