O Pražskou muzejní noc měly zájem desítky tisíc lidí

ČTK ČTK
9. 6. 2012 23:30
Do akce se zapojilo 39 institucí, které zpřístupnily 65 objektů
Foto: Archiv NM

Praha - S velkým zájmem veřejnosti se v sobotu setkala Pražská muzejní noc, do jejíhož 9. ročníku se zapojilo 39 institucí, které zpřístupnily 65 objektů. Pohyb mezi nimi usnadnil dopravní podnik desítkou bezplatných autobusových linek.

U většiny muzeí a galerií se tvořily fronty ještě před otevřením a ruch v nich neutichl ani před půlnocí. Vstup byl zdarma s výjimkou Vyšehradu a Staroměstské mostecké věže.

Hlavním organizátorem akce je Národní muzeum. Během devíti let se z Prahy rozrostla do všech krajů a už tradičně jí vrcholí Festival muzejních nocí. Letos se do něj od poloviny května zapojilo 270 muzeí, galerií, občanských sdružení a dalších organizací ze 140 měst.

Nová budova Národního muzea i České muzeum hudby, Náprstkovo muzeum, smíchovský Musaion s národopisnou expozicí a památník na Vítkově byly cílem stovek lidí. I tady byly pro děti připraveny kvízy a tvůrčí dílny, pro jejich rodiče přednášky a koncerty. Zvídaví žáci si mohli vyzkoušet principy fyzikálních jevů, na které ve škole nezbývá čas: třeba vyzrát nad detektorem lži. Jako začínající chemici se pokoušeli vydolovat energii třeba z citronu. I to umožňuje výstava Vynálezci a vynálezy v Nové budově Národního muzea.

Foto: Archiv NM

Poštovní muzeum chtělo malým dárkem vzbudit zájem příštích filatelistů, příležitostná přepážka byla otevřena v historické tramvaji Muzea městské hromadné dopravy ve Střešovicích.

Zástup čekajících před technickým muzeum na Letné se táhl až daleko za roh. Kromě dopravní haly na ně čekala řada exponátů i venku.

Gastronomické specialisty nabízeli příchozím ve vedlejším zemědělském muzeu. Prohlídku zpestřilo vystoupení folklorního souboru Gaudeamus a ukázka stříhání ovcí mistra republiky Karla Švarce.

Parašutisté uctili atentátníky

Milovníkům techniky i adrenalinu vyšlo vstříc Letecké muzeum Kbely, na jehož plochu seskočilo pět parašutistů a uctilo tak 70. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Výsadkáři 4. brigády rychlého nasazení využili vrtulníku Mi-17. Zájemci si mohli prohlédnout výstavu k výročí a na vlastní oči zblízka spatřit letoun Jas-39 Gripen a bitevník L-159 Alca. Ty pak za burácení motorů odletěly na domovskou základnu v Čáslavi.

Pro oko i pro ucho byla muzejní noc v Městské knihovně, která po artotéce a pragensiích letos představila hudební oddělení s 220 000 položkami. Kromě poslechových míst tu zněla hudba i živě.

Svatý Václav Havel

Relikvie takzvaných novodobých svatých (například sv. Milan Kundera, sv. Václav Havel, sv. Barack Obama) představil v Národní technické knihovně divadelní spolek Depresivní děti touží po penězích. Jejich "luxusní butik" byl oceněn jako Projekt roku 2009 na festivalu Příští vlna/Next Wave.

Spousty zájemců shlížely na noční Prahu z vyhlídkové věže Novoměstské radnice. Zúčastnily se i komentovaných prohlídek jejích historických prostor. Nočními hosty se zaplnila Podskalská celnice v Podolí, stejně jako Muzeum hlavního města Prahy s působivě instalovaným Langweilovým modelem z let 1826-1837. 3D kino nabídlo řadě z nich virtuální cestu ze středu Starého Města až na Pražský hrad.

Svědky zločinu v přímém přenosu byli v režii Kriminalistického ústavu ti, kteří zavítali do Muzea policie na Karlově. Mohli vidět i práci záchranářů.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Která muzea plánujete navštívit?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy