O dům s číslem 39 na Václavském náměstí mají zájem dva kupci

ČTK ČTK
13. 5. 2014 15:26
Cena nemovitosti byla vyčíslena na 300 milionů korun, městská část Praha 1 však požaduje po kupcích pouze 262, 5 milionu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - O koupi domu na pražském Václavském náměstí projevili zájem dva kupci. Jakou částku nabídli, radnice zjistí až po otevření obálek, řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Radnice chtěla původně dům prodat za 153 milionů korun, záměr byl ale především kvůli ceně kritizován. Proti prodeji se poté vyslovilo také zastupitelstvo hlavního města a za danou cenu jej nepovolilo. Praha 1 proto znovu záměr vyvěsila na úřední desku, po kupcích požaduje minimálně 262,5 milionu korun.

"O dokumentaci k záměru zažádalo třináct subjektů, z toho osm se zúčastnilo společné prohlídky budovy a dva z nich poslaly nabídky," řekla Blažková. "Nabídky se budou nyní vyhodnocovat. Nejdříve se zkontrolují formální záležitosti, pak se otevřou obálky v komisi," dodala.

Návrhy budou nakonec předloženy radě a zastupitelstvu. Celý postup bude podle ní trvat asi tři týdny.

Prodej domu schválila Praha 1 v září loňského roku za 153 milionů korun a nabídla jej družstvu nájemníků. Na nemovitost měl ale podle tehdy platného zákona předkupní právo spolumajitel, který vlastní jednu osminu domu.

Podle opozice tak zastupitelstvo ve skutečnosti schválilo prodej domu právě této firmě. Společnost s koupí souhlasila, smlouva se měla podepsat do konce roku. Kvůli nesouhlasu hlavního města se tak ale nestalo.

Hlavní město si poté zadalo zpracování posudku, který hodnotu nemovitosti určil na 300 milionů korun. Podle zástupců Prahy 1 je tato cena nereálná. Nabídnout ale dům za tuto cenu považovala radnice za jedinou možnost dalšího postupu.

Dům na Václavském náměstí 39 byl postaven v roce 1906 a sloužil a dodnes slouží především k bydlení, je zde čtyřicet bytů. Během druhé světové války byl židovským majitelům zabaven a po osvobození vrácen.

V roce 1948 znárodněn a připadl státu. Dům měl řadu zajímavých obyvatel, mimo jiné zde bydleli zpěvák Waldemar Matuška či herci divadla Semafor.

V průchodu domu se 25. února 1969 upálil osmnáctiletý student šumperské střední průmyslové školy Jan Zajíc, po Janu Palachovi druhá "živá pochodeň", na protest proti smířlivosti spoluobčanů s totalitní mocí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

 

Právě se děje

Další zprávy