Praha chce snížit počet heren, nová vyhláška by jich 100 zavřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2015 14:46
Počet heren v Praze by se mohl v budoucnu snížit téměř o stovku. Pražští radní ve středu projednali novelu vyhlášky o hazardu, která snižuje počet míst s povolením hazardu z nynějších 313 míst na 215 míst. Novelu vyhlášky musí ještě projednat a schválit pražští zastupitelé, platit by mohla od začátku příštího roku. Po loňských volbách se přitom vedení města zavázalo k nulové toleranci hazardu. Podle místostarosty Prahy 7 je novela výsměch, protože úplný zákaz zbytečně zdrží.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Téměř stovku heren plánují zavřít pražští radní. Ve středu schválili novelu vyhlášky o hazardu, která by snížila počet míst s povolením hazardu z nynějších 313 na 215 míst. Nyní se čeká na vyjádření zastupitelů.

Snížení počtu heren by znamenalo pro městský rozpočet úbytek peněz vybraných na odvodech z hazardu. Za rok 2014 Praha obdržela z odvodů celkem asi 913,4 milionu korun, z toho 769,11 milionu bylo za hrací automaty.

"Vzhledem k tomu, že pokles počtu míst bude díky poměrně dlouhému přechodnému období pozvolný, dá se očekávat, že ke snižování příjmů dojde pozvolna v závislosti na postupném ukončování platnosti vydaných povolení," píše se v materiálu, který schválili radní. O kolik město přijde, v dokumentu vyčísleno není.

V červnu byl návrh radikálnější

Ve verzi schválené ve středu město zakázalo méně heren než v původním návrhu, který Praha projednávala letos v červnu. Podle tehdejší verze se měl počet snížit až na 179, ubýt tedy mělo o 36 heren více než v nově schváleném znění.

Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) je důvodem chyba radnice Prahy 4. Do původní verze městská část podle primátorky předložila návrh s větším počtem heren, jejichž konečný počet ale neschválili zastupitelé Prahy 4, pouze radní. "Tento postup jsme nemohli přijmout, a nyní jsme proto nemohli postupovat jinak," řekla Krnáčová.

Po loňských volbách vedení města avizovalo úplný zákaz hazardu, ani dnes se tak ale nestalo. "My jsme po vzájemné dohodě avizovali postupný přechod na nulovou toleranci," řekla Krnáčová. Navíc rada podle ní postupovala podle rozhodnutí zastupitelstva a vrátila se k červnovému tisku, který nyní dopracovávala - ani ten s úplným zákazem nepočítal.

Praha se chce vyhnout žalobám

Kromě snižování počtu heren návrh vyhlášky obsahuje zmíněné přechodné období, v průběhu kterého by "platnost dříve vydaných povolení k provozování loterií a jiných podobných her uplynula v době stanovené v rozhodnutí o povolení." Město by se tak navíc vyhnulo problémům, kdy by jej mohli provozovatelé heren žalovat, neboť okamžitým zrušením jejich provozovny by byly porušeny požadavky plynoucí ze zásady právní jistoty.

Účinnost vyhlášky je navržena k 1. lednu 2016. Její znění ale do té doby musí projednat a schválit pražští zastupitelé.

Mirovský: Je to výsměch

Schválený návrh novely kritizuje pražský zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). Postupné rušení heren do vypršení licencí označil za výsměch, neboť úplný zákaz hazardu již byl v řadě městských částí odsouhlasen, ale po schválení novely k němu nedojde.

"Já na komisi k regulaci hazardu pro to nehlasoval a chystám protinávrh na jednání zastupitelstva," uvedl Mirovský. Jako příklad uvedl Prahu 7, kde radnice již schválila úplný zákaz hazardu, ale podle ve středu schváleného návrhu novely by poslední herna zmizela až v roce 2019.

Hazard začala Praha regulovat poprvé v roce 2008. Tehdejší vedení města rozhodlo o snížení počtu povolených hracích automatů z 8358 na 2724 kusů. To tehdy znamenalo nárůst počtu tzv. videoloterijních terminálů, které město zakázat nemohlo. Počet heren se snižoval i v následujících letech.

 

Právě se děje

před 50 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy