Nový PORG bude od září řídit Liška, Metelka byl odvolán

ČTK ČTK
1. 7. 2014 16:10
Metelka z Nového PORGu odcházel letos už jednou kvůli sporům s hlavním sponzorem Martinem Romanem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ředitelka Prvního obnoveného soukromého gymnázia (PORG) Dagmar Dluhošová odvolala ředitele základní školy a gymnázia Nový PORG Martina Metelku. Od září ho nahradí Juraj Liška, dosavadní ředitel Gymnázia Jana Nerudy v Hellichově ulici. Dluhošová o tom informovala rodiče žáků.

Metelka ve vedení školy v pražské Krči už letos jednou skončil. V lednu rezignoval po sporech vedení soukromých škol PORG s jejich hlavním sponzorem, předsedou správní rady a někdejším šéfem ČEZ Martinem Romanem. Po několika dnech se ale na ředitelské místo Nového PORGu vrátil. S Romanem se prý dohodli na složení správní rady a nezávislosti kantorů.

Kvůli sporům s Romanem skončil v lednu také šéf gymnázií PORG Václav Klaus mladší, nahradila jej právě Dluhošová. S odchodem Klause i Metelky nesouhlasili někteří rodiče, studenti i zaměstnanci škol.

Dvaačtyřicetiletý pedagog Juraj Liška má za sebou osmnáctiletou praxi v ČR i v zahraničí a téměř desetiletou manažerskou zkušenost na pozici zástupce či ředitele školy. Gymnázium Jana Nerudy řídil od roku 2010.

"Vedle záruky pokračování kvalitní výuky a přípravy studentů na vysoké školy v České republice i zahraničí má ředitel Juraj Liška také velkou zkušenost s bilingvními programy," uvedla v dopise rodičům studentů Dluhošová.

Liška si prý uvědomuje, že při změně ředitele je důležitá kontinuita, tedy plynulé navázání na dosavadní filozofii školy: "Nový PORG nepotřebuje revoluci a také ji neplánuji. Naváži na svého předchůdce a budu implementovat postupné, uvážené, kvalitativní kroky," uvedl.

PORG patří k nejprestižnějším středním školám, s nejlepšími výsledky skončila například v prvním ročníku státních maturit před třemi lety.

 

Právě se děje

Další zprávy