Nový PORG bude od září řídit Liška, Metelka byl odvolán

ČTK ČTK
1. 7. 2014 16:10
Metelka z Nového PORGu odcházel letos už jednou kvůli sporům s hlavním sponzorem Martinem Romanem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ředitelka Prvního obnoveného soukromého gymnázia (PORG) Dagmar Dluhošová odvolala ředitele základní školy a gymnázia Nový PORG Martina Metelku. Od září ho nahradí Juraj Liška, dosavadní ředitel Gymnázia Jana Nerudy v Hellichově ulici. Dluhošová o tom informovala rodiče žáků.

Metelka ve vedení školy v pražské Krči už letos jednou skončil. V lednu rezignoval po sporech vedení soukromých škol PORG s jejich hlavním sponzorem, předsedou správní rady a někdejším šéfem ČEZ Martinem Romanem. Po několika dnech se ale na ředitelské místo Nového PORGu vrátil. S Romanem se prý dohodli na složení správní rady a nezávislosti kantorů.

Kvůli sporům s Romanem skončil v lednu také šéf gymnázií PORG Václav Klaus mladší, nahradila jej právě Dluhošová. S odchodem Klause i Metelky nesouhlasili někteří rodiče, studenti i zaměstnanci škol.

Dvaačtyřicetiletý pedagog Juraj Liška má za sebou osmnáctiletou praxi v ČR i v zahraničí a téměř desetiletou manažerskou zkušenost na pozici zástupce či ředitele školy. Gymnázium Jana Nerudy řídil od roku 2010.

"Vedle záruky pokračování kvalitní výuky a přípravy studentů na vysoké školy v České republice i zahraničí má ředitel Juraj Liška také velkou zkušenost s bilingvními programy," uvedla v dopise rodičům studentů Dluhošová.

Liška si prý uvědomuje, že při změně ředitele je důležitá kontinuita, tedy plynulé navázání na dosavadní filozofii školy: "Nový PORG nepotřebuje revoluci a také ji neplánuji. Naváži na svého předchůdce a budu implementovat postupné, uvážené, kvalitativní kroky," uvedl.

PORG patří k nejprestižnějším středním školám, s nejlepšími výsledky skončila například v prvním ročníku státních maturit před třemi lety.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy