Nový Mariánský sloup? Nechceme, protestovali lidé

ČTK ČTK
9. 4. 2013 18:36
Obnova Mariánského sloupu by byla podle některých popřením smyslu českých dějin
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Archiv Jana Bradny

Praha - Proti znovuobnovení mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo před pražským magistrátem asi sedm desítek lidí.

Poukazovali na to, že sloup je symbolem pobělohorské doby, nejtemnějšího období českých dějin. O návratu barokního sloupu a Krocínovy kašny rozhodli nedávno pražští radní.

Sloup se sochou panny Marie by mohl být na náměstí instalován příští rok na jaře, město chce ale ještě předtím vypracovat studii proveditelnosti a odborné kolokvium.

Mariánský sloup byl náměstí postaven v roce 1650, vysvěcen byl o dva roky později. Byl symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích.

Umístěn byl blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje, ke které došlo v roce 1621. Sloup strhli čeští vlastenci v listopadu 1918.

Mariánský sloup je podle demonstrantů symbol zpátečnictví

"Pro vlastence byl tehdy sloup symbolem starého Rakouska, násilné rekatolizace naší země, zpátečnictví a všeho, co skončilo vznikem Československé republiky. Mezi těmi, kdo strhli mariánský sloup, byla v davu také mladá národní socialistka Milada Horáková, tehdy ještě s dívčím jménem Králová," připomněl  na demonstraci Jiří Paroubek, předseda národních socialistů, kteří akci svolali.

Mezi účastníky byli také zástupci Jazzové sekce, kteří proti obnově sloupu demonstrovali už v minulosti.

Přišla i spisovatelka Lenka Procházková, která dlouhodobě vystupuje proti církvím a církevním restitucím.

"Je to jako bychom dnes postavili Stalina na Letné. A jestli něco dnes spojuje český národ, tak je to smysl českých dějin a ten sloup je popření smyslu českých dějin," řekla Procházková.

Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse. Rozhodnutí o obnově sloupu přivítali členové Společnosti pro obnovu mariánského sloupu, kteří dvě desetiletí usilují o jeho obnovení.

Podle nich jde o první barokní památku v Čechách, od které se odvíjelo celé barokní sochařství. Společnost také vytváří kopii sloupu.

Na konci shromáždění přečetl zástupce národních socialistů výzvu k odstoupení pražské rady, která byla v minulých dnech obviněna pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy