Novoroční ohňostroj v Praze sledovaly tisíce lidí

ČTK ČTK
1. 1. 2013 19:30
Světelně hudební show trvala 10 minut, bylo použito 3400 pyrotechnických efektů
Novoroční ohňostroj 2013 v Praze.
Novoroční ohňostroj 2013 v Praze. | Foto: ČTK

Praha - Tisíce lidí sledovaly v úterý v podvečer v Praze tradiční novoroční ohňostroj. 

Desetiminutová světelně-hudební show, při které bylo použito 3400 pyrotechnických efektů, dostala název Praha pulzující. 

Pyrotechnici odpalovali rakety z pontonu na Vltavě u Střeleckého ostrova. Diváci sledovali show nejen z přilehlých mostů a obou vltavských nábřeží, ale i z petřínských strání nebo od Pražského hradu.

Ohňostroj měl dvě části. První světelné obrazce, květiny a barevné vodopády padaly do řeky i mezi diváky za doprovodu hudby z alba Equinoxe od francouzského experimentálního umělce Jeana Michela Jarreho. 

Pyrotechnická show vyvrcholila světelnými gejzíry, které létaly k nebi za doprovodu Smetanovy Vltavy. Kromě výstřelů odpalovaných raket dotvářel atmosféru celé show i hustý dým a pach spáleného střelného prachu.

Zahraniční turisté i Pražané, z nichž mnozí vzali na novoroční podívanou i malé děti, sledovali světelnou show se zájmem. Mnozí si ji natáčeli na mobily nebo fotili. Na závěr lidé spontánně tleskali. 

"Překvapila mě srdíčka, myslím, že byla k výročí Václava Havla. Moc hezká byla i část ohňostroje s českou vlajkou," řekla Jana Sýkorová, která sledovala světelnou show se svým synem a manželem z Jiráskova náměstí.

Podívejte se, jak se slavilo ve světě:

Kvůli ohňostroji bylo do 19:00 uzavřeno Smetanovo nábřeží, Křížovnická ulice, most Legií i Mánesův most. Auta i tramvaje se na čas zastavily i v ulicích přilehlých k nábřeží.

Přípravu ohňostroje za téměř milion korun dostala na starost společnost Ohňostroje Krupička. Pražští radní se dlouho nemohli dohodnout, zda ho uspořádat v prvních minutách Nového roku, nebo až v podvečer. 

Nakonec rozhodlo hlasování občanů, kteří dali přednost podvečerní variantě, která více vyhovuje rodinám s dětmi.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na základě jednání s ministrem vnitra Hamáčkem a policií zavedeme na části dálnice D1 zákaz předjíždění kamionů, řekl Babiš podle České televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy