Novinky v pražské MHD. Hledá se spokojený cestující

Domácí Domácí
28. 8. 2012 7:22
Na změny v MHD převažují negativní ohlasy, dopravci nadále tvrdí, že lidem ulehčí
Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Obyvatelé Prahy s obavami vyhlíží sobotu 1. září, tedy den, kdy začnou platit plánované změny v městské hromadné dopravě.

Řada linek se zruší, jiné změní trasu, a mnozí si tak budou muset připravit nový harmonogram pro jízdy do práce, školy nebo doktorovi.

Podle některých odborníků jsou změny navíc zpracované neefektivně a chaoticky. Experti z ČVUT tvrdí, že největším problémem je systém metrobusů, tedy páteřních autobusových linek, které jezdí v krátkých časových intervalech.

Z posudků vyplývá, že pražské ulice na ně nejsou uzpůsobené, jelikož tam chybí například jízdní pruhy pro autobusy a přednost na světelných křižovatkách.

Dalším problémem je to, že plán nepočítá s návazností metrobusů na rozšiřující se metro A a nezmiňuje se o integraci železničních tratí.

Napište nám

Patříte mezi příznivce změn jízdních řádů v Praze? Zjednoduší se Vám od 1. září cesta do práce, za rodinou či k lékaři? Napište nám na [email protected].

Přesto se dopravní podnik a zástupci společnosti Ropid brání, podle nich se změny dotknou jen zhruba 55 % cestujících a většina z nich s nimi bude spokojená. "Je nějakých 5 až 10 % lidí, kteří by měli pocítit zhoršení. Tomu zbytku, zhruba polovině cestujících, se spojení zlepší," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Martin Jareš ze společnosti Ropid.

Nespokojené hlasy se už Aktuálně.cz ozývají ze strany Pražanů, kteří městské linky denně využívají.

"Nedávno jsem koupil byt ve Strašnicích kvůli dostupnosti centra přímou tramvajovou linkou č. 11, která jezdila po Vinohradské až na Černokosteleckou desítky let. Nyní budu muset na Olšanech přesedat buď na jinou tramvaj, nebo na metro. Co se tím změní? Jen mi to zkomplikuje život," napsal redakci Petr H.

Spojení k nemocnici Na Bulovce zase trápí Renátu Čermákovou. "Tramvaj č. 24 měla skvělou trasu k nemocnici na Bulovce, kde je infekční klinika i pro Prahu 10, byla změněna a nyní i generace starších bude několikrát přestupovat. Myslel pan Jareš taky i na postižené spoluobčany???"

Michaela B. kvůli změnám dokonce, tak jako i někteří další Pražané, vymění tramvaj za auto. "Z Holešovic po nábřeží na Malou Stranu již nepojede nic. Vzhledem k tomu, že jet z Hellichovy ulice na Dělnickou trvalo asi 17 min a teď to bude asi 27, tak určitě zvolím dopravu autem. MHD se již časově nevyplatí," napsala redakci Aktuálně.cz.

Komu tedy změna v MHD prospěje? Protože kladné ohlasy prozatím nejsou téměř slyšet, hledá redakce Aktuálně.cz Pražany, kterým chystané novinky ulehčí cestování. Patříte mezi ně? Napište nám, Váš pohled nás zajímá.

 

Právě se děje

Další zprávy