První čistky v DPP. Krnáčová a spol. obměnili dozorčí radu

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 12. 2014 13:20
Městská rada odvolala deset politiků, na jejich místa zatím zvolila osm nových lidí. Odejít musel i pravomocně odsouzený zastupitel Karel Březina z ČSSD.
Pražský dopravní podnik
Pražský dopravní podnik | Foto: Eliška Morochovičová

Praha - Nové vedení Prahy odvolalo devět politiků z patnáctičlenné dozorčí rady dopravního podniku a následně zvolilo osm členů, čtyři z ANO, po dvou z ČSSD a Trojkoalice. Uvedl to zdroj z jednání valné hromady.

Dvě místa zbývají pro opoziční TOP 09 a ODS. TOP 09 zatím zástupce nenominovala. Vedení ODS už v pondělí nominaci odmítlo. V dozorčí radě zůstalo pět členů, kteří zastupují zaměstnance.

Dopravní podnik hlavního města Prahy je se zhruba 10 tisíci zaměstnanci největší firmou v majetku města. Jde o první městskou společnost, u níž radní po volbách přistoupili k očekávaným změnám.

Nejvíc křesel v dozorčí radě obsadí ANO, usednou v ní zastupitelé Petr Novotný, Jarmila Bendová, Jaroslav Štěpánek a Martin Slabý, který členem zastupitelstva není.

ČSSD bude mít v dozorčí radě náměstka primátorky Petra Dolínka a dopravního odborníka Vojtěcha Kocourka, který post v radě obhájil. Bývalý náměstek Karel Březina, kterému soud nedávno uložil roční podmínku za podvody v dopravním podniku, v radě nezůstal.

Za Trojkoalici bude ve vedení firmy radní Prahy 6 Petra Kolínská (SZ) a starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN).

V dozorčí radě dopravního podniku bylo dosud 14 členů - pět z řad zaměstnanců, pět křesel měla TOP 09, tři ČSSD a jedno klub Nezávislých. Jeden post nabídnutý ODS byl neobsazený.

„Dopravní podnik je největší městskou firmou v Praze a je v jednoznačném zájmu města, aby hospodařil co nejefektivněji a rovněž v souladu s politikou vedení hlavního města v oblasti veřejné dopravy," uvedl Dolínek.

Provoz dopravního podniku stojí Prahu ročně kolem 11 miliard korun. Donedávna se v souvislosti s touto firmou mluvilo o finančních potížích, které plynuly zejména z údajně nevýhodných a nevypověditelných smluv z minulosti, třeba na nákup tramvají. O některé tendry se zajímá policie.

 

Právě se děje

před 18 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy