Po neúspěchu ve volbách získal místo ve vedení TSK, pražská koalice Adámka odvolala

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 12. 2018 16:36
Nová dozorčí rada Technické správy komunikací (TSK), jež se stará o údržbu ulic i mostů v metropoli, vyměnila část vedení firmy. Z představenstva odchází dlouholetý politik František Adámek. Důvodem Adámkova odvolání prý byla neefektivita oddělení, která řídil. „Třikrát jsem navštívil TSK a nikdy jsem ho tam nezastihl. Nepřišel ani dnes na jednání dozorčí rady, kde měl představit fungování své sekce,“ popsal nový předseda dozorčí rady a náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).
Nová pražská koalice mění vedení městských firem. Končí František Adámek (ČSSD)
Nová pražská koalice mění vedení městských firem. Končí František Adámek (ČSSD) | Foto: Archiv FB Františka Adámka

Adámek měl na starosti sekci dopravního inženýrství a technicko-inženýrskou sekci. Součástí té druhé je Svodná komise, která poskytuje vyjádření ke všem chystaným projektům v metropoli. "Na tu komisi byly velké stížnosti z řad veřejnosti i developerů. Je zahlcena žádostmi a strašně pomalu pracuje," poukázal Scheinherr.

Adámek se o svém odvolání dozvěděl až z telefonátu redaktora Aktuálně.cz. K tomu, že v práci nebyl k zastižení, se nechtěl vyjadřovat. "A o žádných stížnostech nevím," řekl. Činnost svodné komise se podle svých slov snaží zrychlit digitalizací. "To se začíná postupně projevovat, ten proces se nedá vyřešit během půl roku," řekl. Neúčast na dozorčí radě vysvětlil tím, že musel k lékaři.

Z KSČM do ČSSD…

Do vedení firmy s platem 100 tisíc korun měsíčně dosadila Adámka ČSSD poté, co loni v říjnu neobhájil křeslo poslance. To, že politické nominanty ve vedení pražských firem obmění, uvedl Scheinherr již dříve. "V orgánech městských firem mají být odborníci a ne trafikanti," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.  

Třiašedesátiletý Adámek se ve 24 letech stal členem Komunistické strany Československa (KSČ), v níž se v době sametové revoluce dokonce vypracoval na post předsedy Ústředního výboru KSČ a po převratu se stal - už za přeměněnou KSČM - i poslancem České národní rady.

V průběhu devadesátých let přešel do ČSSD, kde se postupně stal jedním z jejích čelných představitelů. Od roku 2006 do roku 2014 byl i zastupitelem hlavního města. Současně působil i jako zastupitel Prahy 12, kde několik let zastával funkci starosty.

… a z TOP 09 do ANO

Stejně jako Adámek se do představenstva TSK letos v lednu dostal Matěj Fichtner (ANO) - i on loni v říjnu neobhájil mandát poslance (více čtěte zde). Fichtner byl v minulosti členem TOP 09, za niž byl v letech 2010 až 2012 radním na Praze 8. Z TOP 09 odešel poté, co se ukázalo, že zneužívá služební auto.

Fichtner zatím ve vedení firmy zůstává. "Je potřeba nějaká kontinuita," vysvětlil Scheinherr, který se na pátečním zasedání dozorčí tady TSK stal jejím předsedou. Kromě něj je v dozorčí radě za STAN bývalý ministr dopravy Pavel Dobeš (dříve Věci veřejné) či dosavadní starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09). 

Z původních pěti členů představenstva tak zůstanou tři - jedno místo je totiž už několik měsíců neobsazené. A podle Scheinherra jsou tři lidé v představenstvu dostatečný počet, takže není třeba místo Adámka někoho nového volit. Pokud by ale rada odvolala i Fichtnera, zůstali by v něm pouze dva lidé. "Mohlo by ji to paralyzovat, protože k podpisům některých dokumentů jsou potřeba dva lidé," vysvětlil Scheinherr.

Technická správa komunikací má na starosti údržbu komunikací v metropoli. V poslední době čelí kritice, že ji zanedbává a následkem toho je řada mostů i ulic v havarijním stavu. Loni na jaře policie obvinila několik představitelů TSK z korupce v souvislosti se zadáváním zakázek.

Před dvěma týdny nová koalice obměnila i vedení pražského Výstaviště, dá se také očekávat změna i ve vedení dopravního podniků a dalších městských firem.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy