Nová komise bude řešit záchranku i koncepci péče v Praze

ČTK ČTK
8. 7. 2014 20:41
Případy údajného zanedbání péče se minulý týden zabývala komise na ministerstvu, pochybení nezjistila.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spolupráci pražské záchranné služby a nemocnic v hlavním městě bude řešit společný pracovní tým ministerstva zdravotnictví a magistrátu.

Měl by také dát doporučení pro tvorbu koncepce pražského zdravotnictví, včetně budování urgentních příjmů v nemocnicích a převodu některých nemocnic do majetku města.

Po společném jednání to novinářům sdělili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Oba se rovněž shodli na tom, že medializace problémů s předáváním pacientů do nemocnic řešení nepomůže.

Občas prý může nastat komunikační problém, měl by se řešit na odborné úrovni, ne skandalizací, která jen znejišťuje Pražany, zda se jim v případě urgentních potíží dostane odpovídající péče.

Kdo situaci zkresluje?

Případy údajného zanedbání péče se minulý týden zabývala komise na ministerstvu, pochybení nezjistila.

Tato komise už dál pracovat nebude, ministerstvu chybí ze zákona oprávnění zřizovat "odbornou znaleckou komisi", která by se případy možného zanedbání péče zabývala.

Ministr řekl, že bude iniciovat změnu zákona, která mu opět tuto pravomoc dá. Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se táhnou delší dobu, média na ně upozornil ředitel záchranky Zdeněk Schwarz.

Podle ředitelů nemocnic ale Schwarz zkresluje problémy s umísťováním pacientů a jako senátor si dělá reklamu před podzimními volbami. Ministr naznačil minulý týden podobný názor, Schwarz to odmítl.

Ministr: Nejde o výtky vůči šéfovi záchranky

Ministr uvedl, že nejde o výtky Schwarzovi, nechce situaci personifikovat, ale řešit ji. Primárně vidí problém ve špatné komunikaci, stejný názor má i Hudeček.

V chystané komisi bude polovina zástupců jmenovaných ministerstvem a polovina magistrátem. Pokud doporučí navýšení počtu akutních lůžek, ministr už předjednal s ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny, že na to nemocnice dostanou zvýšené úhrady. Na budování urgentních příjmů chce získat ministr peníze ze státního rozpočtu na příští rok.

Problémy s předáváním pacientů do pražských nemocnic se dostaly do médií na jaře.

Od té doby podle statistik záchranářů komplikací ubylo. Ministerstvo totiž nařídilo svým nemocnicím v Praze, že pacienty musí převzít ta nejbližší. Ke stejnému postupu vyzvalo ostatní pražské a středočeské nemocnice.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy