"Nová koalice" v Praze zvládla první zkoušku. Pokud vydrží, primátorem bude Novotný, nebo Nouza

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
18. 12. 2015 20:00
V případě podepsání nové koaliční smlouvy v Praze se pražským primátorem stane buď předseda pražské TOP 09 Václav Novotný, nebo Jiří Nouza. Sám Novotný však otevřeně přiznává, že jeho působení v čele města není tak jednoduché, protože je mezi obžalovanými v kauze Opencard. Václav Novotný potvrdil, že pokud koalice vznikne, primátorský řetěz si nasadí jeden z nich. Naznačil také, že do čela hlavního města bude jako kandidát vhodnější jeho kolega Jiří Nouza.
Předseda pražské TOP 09 Václav Novotný
Předseda pražské TOP 09 Václav Novotný | Foto: ČTK

Praha – Pokud se pražští zastupitelé v novém roce po dvou měsících vyjednávání konečně shodnou na nové vládnoucí koalici, za primátora si s největší pravděpodobností vyberou jednoho z hlavních představitelů pražské TOP 09. Buď předsedu pražské buňky Václava Novotného, nebo jeho kolegu Jiřího Nouzu.

Na čtvrtečním hlasování o rozpočtu se ukázalo, že plánovaná nová koalice TOP 09, Trojkoalice, Piráti a nezávislí s podporou ODS dokáže postupovat společně, když do jednání o rozpočtu prosadila své změny.

Václav Novotný potvrdil, že pokud koalice vznikne, primátorský řetěz si nasadí jeden z nich. Otevřeně však přiznal, že se obává své obžaloby v kauze Opencard. První rozsudky soud vynese až za pár měsíců, Novotný však už nyní říká, že případné odsouzení by mu vykonávání primátorského úřadu zkomplikovalo.

"Jsem přesvědčený, že se na názor budeme muset ptát v ostatních stranách, s nimiž se snažíme vybudovat novou koalici. A budeme se muset domluvit, jak k tomu přistoupíme," řekl Aktuálně.cz Novotný. "Určitě se ale o to s Jirkou nepohádáme. Bude to prostě jeden z nás a normálně se dohodneme," vysvětluje Novotný.

Navíc je přesvědčený, že pokud bude na místo primátora vybrán, zvedne se odpor ze strany opozice, která začne namítat, že v čele města stojí obžalovaný. Naznačil tedy, že do čela hlavního města bude jako kandidát vhodnější jeho kolega Jiří Nouza.

"Pokud se jim to nebude zdát, bude primátorem Jirka Nouza. Je to celkem jednoduché," uzavírá Novotný.

Novotného slova potvrdil i Jiří Nouza. "Zatím není nic podepsané. Ale jsem přesvědčený, že na to oba máme," uvedl s tím, že situaci nechce pro její předčasnost blíže komentovat.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Aktuálně.cz řekl, že o novém primátorovi rozhodnou zastupitelé. "Nechci jim v tom ani radit," říká Kalousek a dodává, že obžalobu v kauze Opencard nebere v potaz.

"Ta obžaloba je podle mého názoru naprosto vykonstruovaná a já to jako argument nevnímám. To, že o tom pan Novotný otevřeně mluví, je znakem jeho odpovědnosti. Já být pražským zastupitelem, tak toto vůbec nezvažuji," uzavřel Kalousek.   

Novotný na postu primátora by nevadil ani Janu Wolfovi z Trojkoalice. Dodal ale, že může být na primátora navržen někdo třetí. "Nechci předjímat, ale někdy se stává, že se právě kvůli tomu určí někdo třetí. Ale, a nyní mluvím jen za sebe, prostudoval jsem si dokumenty kolem obžaloby opencard a ti obžalovaní v tom nejsou úplně vinně. Nebyl to trestný čin,“ prohlásil Jan Wolf, který je v Trojkoalici za KDU-ČSL.

V případě podpisu nové koaliční smlouvy přejde do opozice kromě vládnoucího hnutí ANO také ČSSD. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) dopředu avizoval, že je možné, že se kvůli Novotnému sociální demokraté ozvou.

"Sám za sebe říkám, že ten celý soudní proces mi přijde nesmyslný, absurdní a zbytečný," řekl náměstek primátorky s tím, že ale nezná všechny detaily kauzy Opencard. Je však podle něj na případné budoucí koalici, na koho pověsí primátorský řetěz. "Pokud bude na primátora ale navržen někdo, kdo je souzen, je možné, že to sociální demokracie zmíní," prohlásil. Dodal také, že za svého primátora ponese nová koalice zodpovědnost.

 

Právě se děje

před 11 minutami

ANO v lednu splatilo Babišovi poslední část dluhu

Hnutí ANO v lednu splatilo poslední část půjčky svému předsedovi a zakladateli, současnému premiérovi Andreji Babišovi ve výši 24 milionů korun. Nedluží mu tak už žádné peníze. Vyplývá to z dodatečné informace ve výroční finanční zprávě hnutí za rok 2019, která je k dispozici na webu ANO. Na informaci dnes upozornil server Seznam zprávy.

Koncem roku 2017 činila bezúročná půjčka současného premiéra 124 milionů korun, v závěru roku 2018 to bylo 25 milionů a koncem loňského roku 24 milionů. Figurovala mezi krátkodobými závazky ve výroční zprávě, v dodatečné informaci ale hnutí zveřejnilo informaci o jejím splacení.

Splatnost byla do 31. března letošního roku. "Poslední část půjčky splatilo hnutí ANO 13. ledna tohoto roku. Mohu tedy potvrdit, že v tuto chvíli už hnutí nedluží panu Babišovi vůbec nic," uvedl hlavní manažer hnutí a poslanec Jan Richter.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

Další zprávy