"Nová koalice" v Praze zvládla první zkoušku. Pokud vydrží, primátorem bude Novotný, nebo Nouza

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
18. 12. 2015 20:00
V případě podepsání nové koaliční smlouvy v Praze se pražským primátorem stane buď předseda pražské TOP 09 Václav Novotný, nebo Jiří Nouza. Sám Novotný však otevřeně přiznává, že jeho působení v čele města není tak jednoduché, protože je mezi obžalovanými v kauze Opencard. Václav Novotný potvrdil, že pokud koalice vznikne, primátorský řetěz si nasadí jeden z nich. Naznačil také, že do čela hlavního města bude jako kandidát vhodnější jeho kolega Jiří Nouza.
Předseda pražské TOP 09 Václav Novotný
Předseda pražské TOP 09 Václav Novotný | Foto: ČTK

Praha – Pokud se pražští zastupitelé v novém roce po dvou měsících vyjednávání konečně shodnou na nové vládnoucí koalici, za primátora si s největší pravděpodobností vyberou jednoho z hlavních představitelů pražské TOP 09. Buď předsedu pražské buňky Václava Novotného, nebo jeho kolegu Jiřího Nouzu.

Na čtvrtečním hlasování o rozpočtu se ukázalo, že plánovaná nová koalice TOP 09, Trojkoalice, Piráti a nezávislí s podporou ODS dokáže postupovat společně, když do jednání o rozpočtu prosadila své změny.

Václav Novotný potvrdil, že pokud koalice vznikne, primátorský řetěz si nasadí jeden z nich. Otevřeně však přiznal, že se obává své obžaloby v kauze Opencard. První rozsudky soud vynese až za pár měsíců, Novotný však už nyní říká, že případné odsouzení by mu vykonávání primátorského úřadu zkomplikovalo.

"Jsem přesvědčený, že se na názor budeme muset ptát v ostatních stranách, s nimiž se snažíme vybudovat novou koalici. A budeme se muset domluvit, jak k tomu přistoupíme," řekl Aktuálně.cz Novotný. "Určitě se ale o to s Jirkou nepohádáme. Bude to prostě jeden z nás a normálně se dohodneme," vysvětluje Novotný.

Navíc je přesvědčený, že pokud bude na místo primátora vybrán, zvedne se odpor ze strany opozice, která začne namítat, že v čele města stojí obžalovaný. Naznačil tedy, že do čela hlavního města bude jako kandidát vhodnější jeho kolega Jiří Nouza.

"Pokud se jim to nebude zdát, bude primátorem Jirka Nouza. Je to celkem jednoduché," uzavírá Novotný.

Novotného slova potvrdil i Jiří Nouza. "Zatím není nic podepsané. Ale jsem přesvědčený, že na to oba máme," uvedl s tím, že situaci nechce pro její předčasnost blíže komentovat.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek Aktuálně.cz řekl, že o novém primátorovi rozhodnou zastupitelé. "Nechci jim v tom ani radit," říká Kalousek a dodává, že obžalobu v kauze Opencard nebere v potaz.

"Ta obžaloba je podle mého názoru naprosto vykonstruovaná a já to jako argument nevnímám. To, že o tom pan Novotný otevřeně mluví, je znakem jeho odpovědnosti. Já být pražským zastupitelem, tak toto vůbec nezvažuji," uzavřel Kalousek.   

Novotný na postu primátora by nevadil ani Janu Wolfovi z Trojkoalice. Dodal ale, že může být na primátora navržen někdo třetí. "Nechci předjímat, ale někdy se stává, že se právě kvůli tomu určí někdo třetí. Ale, a nyní mluvím jen za sebe, prostudoval jsem si dokumenty kolem obžaloby opencard a ti obžalovaní v tom nejsou úplně vinně. Nebyl to trestný čin,“ prohlásil Jan Wolf, který je v Trojkoalici za KDU-ČSL.

V případě podpisu nové koaliční smlouvy přejde do opozice kromě vládnoucího hnutí ANO také ČSSD. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) dopředu avizoval, že je možné, že se kvůli Novotnému sociální demokraté ozvou.

"Sám za sebe říkám, že ten celý soudní proces mi přijde nesmyslný, absurdní a zbytečný," řekl náměstek primátorky s tím, že ale nezná všechny detaily kauzy Opencard. Je však podle něj na případné budoucí koalici, na koho pověsí primátorský řetěz. "Pokud bude na primátora ale navržen někdo, kdo je souzen, je možné, že to sociální demokracie zmíní," prohlásil. Dodal také, že za svého primátora ponese nová koalice zodpovědnost.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy