Mimořádná zpráva

Jak bude vypadat nová budova České filharmonie? Návrh vytvořil i Josef Pleskot

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 10. 2018 9:44
Ve středu dopoledne vypršel termín, dokdy se mohli zájemci ucházet o vytvoření studie proveditelnosti nového koncertního sálu pro Prahu. Představitelé pražské TOP 09 a Starostů ve stejný den zveřejnili architektonický návrh, který by podle nich hlavnímu městu slušel nejvíce - filharmonie by měla koncertovat v budově navržené architektem Josefem Pleskotem.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nový koncertní sál by měl stát na levém břehu Vltavy nedaleko Hlávkova mostu. Architektonická soutěž na samotnou budovu filharmonie bude teprve vypsána. V rámci předvolebního boje však už jeden návrh představil kandidát na primátora Prahy za TOP 09 Jiří Pospíšil

"Chtěli jsme lidem ukázat i jeden konkrétní pozitivní projekt, který by měl nejen zajistit důstojné prostředí pro naše nadané hudebníky, ale jeho cílem je také upoutat pozornost turistů a dát prostor kvalitní architektuře," řekl při představení projektu Pospíšil.

Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

O tom, že budova bude stát právě v blízkosti stanice metra Vltavská, rozhodla rada města. Projekt by měl také nastartovat revitalizaci celého území Bubnů. "Krásu tohoto místa, které komunikuje jak se Starým Městem, tak i s Pražským hradem, bohužel zatím objevili pouze místní bezdomovci, a to je trochu škoda," říká architekt Pleskot.

Projekt nové budovy filharmonie Spojené síly pro Prahu, které sdružují TOP 09 a Starosty, představily občanům při improvizovaném koncertu symfonického orchestru přímo na ulici. "Přišli jsme s konceptem koncertu vážné hudby přímo na ulici a dopravních prostředcích, abychom lidem přemýšlení o tom, koho nakonec podpoří, trochu zpříjemnili," doplnila dvojka kandidátky Hana Marvanová s odkazem na blížící se komunální volby.

Čekání od roku 1968

Spojené síly pro Prahu návrh představily v poslední den, kdy je možné podávat nabídky na zhotovení studie proveditelnosti nového koncertního sálu, o jehož výstavbě se mluví již od roku 1968. "My toto dlouhé čekání na nový koncertní sál ukončíme," slibuje Pospíšil.

Potřebu výstavby nové filharmonie na svém webu obhajuje také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. "V Praze neexistuje koncertní sál s kapacitou větší než 1200 míst. Nový koncertní dům by se stal logickým doplněním dvou historických sálů a rozšířil by kulturní nabídku hlavního města," píše na internetových stránkách IPR.

Koalici Spojené síly pro Prahu tvoří TOP 09 a STAN a spolupracují s ní také KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla. STAN se jako součást Trojkoalice podílí na stávající pražské vládě, v radě stranu zastupuje starostka Slivence Jana Plamínková. Stávající radní pro kulturu, lidovec Jan Wolf, je na kandidátce Spojených sil pro Prahu na čtvrtém místě. Komunální volby se budou konat 5. a 6. října, zároveň se bude volit třetina senátorů.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Server Ulož.to prohrál spor o stahování šesti českých filmů

Ze serveru Ulož.to nebude možné stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Dnes o tom pravomocně rozhodl pražský vrchní soud, který vyhověl žalobě agentury Dilia. Právní zástupce serveru řekl po zasedání novinářům, že rozsudek může mít negativní precedenční charakter a dopad na svobodu internetu. Podle právníka agentury chtěla Dilia vyslat zprávu o tom, že filmy jsou na serveru nelegálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy