Jak bude vypadat nová budova České filharmonie? Návrh vytvořil i Josef Pleskot

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 10. 2018 9:44
Ve středu dopoledne vypršel termín, dokdy se mohli zájemci ucházet o vytvoření studie proveditelnosti nového koncertního sálu pro Prahu. Představitelé pražské TOP 09 a Starostů ve stejný den zveřejnili architektonický návrh, který by podle nich hlavnímu městu slušel nejvíce - filharmonie by měla koncertovat v budově navržené architektem Josefem Pleskotem.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nový koncertní sál by měl stát na levém břehu Vltavy nedaleko Hlávkova mostu. Architektonická soutěž na samotnou budovu filharmonie bude teprve vypsána. V rámci předvolebního boje však už jeden návrh představil kandidát na primátora Prahy za TOP 09 Jiří Pospíšil

"Chtěli jsme lidem ukázat i jeden konkrétní pozitivní projekt, který by měl nejen zajistit důstojné prostředí pro naše nadané hudebníky, ale jeho cílem je také upoutat pozornost turistů a dát prostor kvalitní architektuře," řekl při představení projektu Pospíšil.

Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze.
Vizualizace sídla Národní filharmonie v Praze. | Foto: Aktuálně.cz

O tom, že budova bude stát právě v blízkosti stanice metra Vltavská, rozhodla rada města. Projekt by měl také nastartovat revitalizaci celého území Bubnů. "Krásu tohoto místa, které komunikuje jak se Starým Městem, tak i s Pražským hradem, bohužel zatím objevili pouze místní bezdomovci, a to je trochu škoda," říká architekt Pleskot.

Projekt nové budovy filharmonie Spojené síly pro Prahu, které sdružují TOP 09 a Starosty, představily občanům při improvizovaném koncertu symfonického orchestru přímo na ulici. "Přišli jsme s konceptem koncertu vážné hudby přímo na ulici a dopravních prostředcích, abychom lidem přemýšlení o tom, koho nakonec podpoří, trochu zpříjemnili," doplnila dvojka kandidátky Hana Marvanová s odkazem na blížící se komunální volby.

Čekání od roku 1968

Spojené síly pro Prahu návrh představily v poslední den, kdy je možné podávat nabídky na zhotovení studie proveditelnosti nového koncertního sálu, o jehož výstavbě se mluví již od roku 1968. "My toto dlouhé čekání na nový koncertní sál ukončíme," slibuje Pospíšil.

Potřebu výstavby nové filharmonie na svém webu obhajuje také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. "V Praze neexistuje koncertní sál s kapacitou větší než 1200 míst. Nový koncertní dům by se stal logickým doplněním dvou historických sálů a rozšířil by kulturní nabídku hlavního města," píše na internetových stránkách IPR.

Koalici Spojené síly pro Prahu tvoří TOP 09 a STAN a spolupracují s ní také KDU-ČSL, LES a Demokraté Jana Kasla. STAN se jako součást Trojkoalice podílí na stávající pražské vládě, v radě stranu zastupuje starostka Slivence Jana Plamínková. Stávající radní pro kulturu, lidovec Jan Wolf, je na kandidátce Spojených sil pro Prahu na čtvrtém místě. Komunální volby se budou konat 5. a 6. října, zároveň se bude volit třetina senátorů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy