Noci vědců se zúčastní desítky institucí v Česku

Jana Černá
25. 9. 2012 9:40
V Praze si tak lidé budou moci například projít botanickou zahradu s baterkou v ruce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Přírodovědecká fakulta UK

Praha - Čtvrtý zářijový pátek patří již tradičně Noci vědců. Na desítkách míst po celé České republice se bude ve večerních hodinách možné zúčastnit speciálních programů vědeckých institucí, které mají široké veřejnosti ukázat, že pro vědu se může nadchnout úplně každý.

Největší jednorázová celoevropská akce na podporu vědy a techniky tak letos připadne na český svátek svatého Václava. Návštěvníci akcí se kromě populárně laděných přednášek a vědecko-technických show můžou těšit i na řadu hudebních vystoupení, hry, soutěže a kvízy.

Pořadatelských institucí přitom rok od roku přibývá. Letošní ročník s mottem "Věda nestárne" chce představit osobnosti jednotlivých vědců a zábavnou formou předat myšlenku, že radost z poznávání je blízká lidem v každém věku.

Kromě Planetária Praha, které se letos připojuje k Noci vědců poprvé, se pražského programu zúčastní i instituce z čistě akademické sféry, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Vysoká škola chemicko-technologická.

"Máte doma baterku? Ano? Tak to je dobře, pokud ne, určitě si ji kupte, v pátek, 28. 9. 2012, ji totiž budete při návštěvě Noci vědců na Přírodovědecké fakultě UK potřebovat. Na co? Třeba v Hrdličkově muzeu člověka do kabinetu kuriozit nebo v Botanické zahradě PřF UK při hledání tajemství sómy," láká fakulta návštěvníky.

Po univerzitní botanické zahradě se bude chodit s baterkami, akademičtí pracovníci chtějí lidem ukázat noční život rostlin a hmyzu. Slibují i odpověď na otázku, jestli DNA může svítit, a podstatnou část programu věnují představení života netopýrů. Program v Botanické zahradě ve Viničné ulici 7 bude začínat v pět odpoledne a pokračovat do desáté hodiny večer.

Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců je zdarma. Celonárodním koordinátorem Noci vědců pro Českou republiku je od roku 2007 plzeňské Techmania Science Center. Česko se do programu zapojilo už rok poté, co ho v roce 2005 iniciovala Evropská komise.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy