Noci vědců se zúčastní desítky institucí v Česku

Jana Černá
25. 9. 2012 9:40
V Praze si tak lidé budou moci například projít botanickou zahradu s baterkou v ruce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Přírodovědecká fakulta UK

Praha - Čtvrtý zářijový pátek patří již tradičně Noci vědců. Na desítkách míst po celé České republice se bude ve večerních hodinách možné zúčastnit speciálních programů vědeckých institucí, které mají široké veřejnosti ukázat, že pro vědu se může nadchnout úplně každý.

Největší jednorázová celoevropská akce na podporu vědy a techniky tak letos připadne na český svátek svatého Václava. Návštěvníci akcí se kromě populárně laděných přednášek a vědecko-technických show můžou těšit i na řadu hudebních vystoupení, hry, soutěže a kvízy.

Pořadatelských institucí přitom rok od roku přibývá. Letošní ročník s mottem "Věda nestárne" chce představit osobnosti jednotlivých vědců a zábavnou formou předat myšlenku, že radost z poznávání je blízká lidem v každém věku.

Kromě Planetária Praha, které se letos připojuje k Noci vědců poprvé, se pražského programu zúčastní i instituce z čistě akademické sféry, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy a Vysoká škola chemicko-technologická.

"Máte doma baterku? Ano? Tak to je dobře, pokud ne, určitě si ji kupte, v pátek, 28. 9. 2012, ji totiž budete při návštěvě Noci vědců na Přírodovědecké fakultě UK potřebovat. Na co? Třeba v Hrdličkově muzeu člověka do kabinetu kuriozit nebo v Botanické zahradě PřF UK při hledání tajemství sómy," láká fakulta návštěvníky.

Po univerzitní botanické zahradě se bude chodit s baterkami, akademičtí pracovníci chtějí lidem ukázat noční život rostlin a hmyzu. Slibují i odpověď na otázku, jestli DNA může svítit, a podstatnou část programu věnují představení života netopýrů. Program v Botanické zahradě ve Viničné ulici 7 bude začínat v pět odpoledne a pokračovat do desáté hodiny večer.

Vstup na všechny akce v rámci Noci vědců je zdarma. Celonárodním koordinátorem Noci vědců pro Českou republiku je od roku 2007 plzeňské Techmania Science Center. Česko se do programu zapojilo už rok poté, co ho v roce 2005 iniciovala Evropská komise.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy