Neznámý vandal zlámal vzácný dub u Národního muzea. Nevydržel tam ani rok

stu stu
Aktualizováno 30. 8. 2019 17:30
V noci na čtvrtek neznámý pachatel poničil vzácný dub v pražských Čelakovského sadech u Národního muzea. Strom poškodil na dvou místech, podle odborníků je proto šance na jeho záchranu minimální. Podle autora krajinářského řešení Ondřeje Fouse tak Praze vznikla škoda ve výši 70 tisíc korun. Radnice Prahy 1 podala trestní oznámení.
Poničený dub v Čelakovského sadech.
Poničený dub v Čelakovského sadech. | Foto: FB Čelakovského sady a okolí Národního muzea, Ondřej Fous

"Hlavní zahradnice přišla ve čtvrtek ráno na místo a ihned si všimla, že pro nás tak důležitý dub je na dvou místech fatálně poškozen. Na jednom místě byl zlomený a na druhém zhmožděný," popsal situaci Fous. 

Zahradníci o incidentu ještě ten den informovali policii a jménem městské části Praha 1, na jejímž území se sady nacházejí, podali trestní oznámení. Mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková pro Aktuálně.cz uvedla, že čin radnici šokoval. "Je pro nás nepochopitelné, že někdo jde do parku a záměrně tam zničí strom," řekla.

Vandal poškodil dub tak zásadně, že není jisté, zda strom přežije. I přesto se ho tým zahradníků pokusí zachránit. Situaci však nepřeje to, že dub nelze v současné chvíli z půdy vyndat a přesadit ho jinam. Podle Fouse však existuje možnost, že strom ještě zvládne zespodu obrazit.

Park se stává terčem vandalismu

Fous vyčíslil škodu na 70 tisíc korun. Podle něj se jednalo o vzácný kus, který byl součástí experimentu takzvané asistované migrace. Do Čelakovského sadů totiž zahradníci vysadili několik stromů, které dokážou čelit změnám klimatu, mezi ně patřil právě i zahradnický dub. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) Aktuálně.cz sdělil, že se nejednalo o první problém v parku. "Když jsme tento park otvírali, někdo nám ukradl asi sto rostlin určených k výsadbě. I to jsme přečkali a park stále funguje," sdělil. Podle něj se Praha pokusí škodu napravit.

Že by k takovému incidentu v parku došlo, však Fous odmítá. Před otevřením parku se dle Fouse stal pouze jeden incident, kdy pracovník bezpečnostní služby hlídající stavbu ukradl jednu macešku. Ztráty na rostlinách jsou tak podle něj minimální. "Od založení do června jsme přišli pouze o půl procenta rostlin, vesměs ušlapáním a umočením," objasnil. 

Podle Fouse nejsou krádeže hlavním problémem Čelakovského sadů, nyní je trápí především vandalismus. "Během léta se situace rapidně zhoršila. Sprejerství, výskyt narkomanů, vytrhané lavičky naházené do záhonů, močení a kálení do výsadeb, zničené letničkové záhony přímo před budovou Národního muzea do Václavského náměstí, zlámané unikátní trnovníky a korunu tomu nyní dala destrukce vzácného dubu vysazeného k výročí republiky," sdělil.

Dub byl slavnostně vysazen v rámci obnovy parku za Národním muzeem vloni v říjnu. Praze ho věnoval přední světový sběratel dubů Dušan Plaček.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy