Blanka a debil? Primátorka to přehnala, říká šéfprojektant

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 3. 2015 14:25
Společnost Satra, která je hlavním projektantem Blanky, nesouhlasí s kritikou z úst pražské primátorky. Spor odstartovaly nové potíže v tunelu: kabely, které dlouhodobě nevydrží ve vlhku.
Foto: Radek Pecák

Praha - Hlavní projektant pražského tunelu Blanka, společnost Satra, se přes výrobního ředitele Alexandra Butoviče důrazně ohradil proti slovům primátorky hlavního města Adriany Krnáčové (ANO), podle níž navrhl chybné kabely pro Blanku "asi nějaký debil".

Krnáčová to uvedla v pondělních zprávách TV Nova poté, co znalec Jiří Fiala pro server Aktuálně.cz upozornil, že kabely v Blance jsou nevhodné a nevydrží dlouhodobě ve vlhkém prostředí.

"Překvapilo nás, že při svém včerejším vystoupení paní primátorka jasně určila viníka a dost nevybíravým způsobem se vyjadřovala o našich specialistech, kteří se podíleli úspěšně na projektování silničních tunelů nejen v Česku," řekl Alexandr Butovič v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Proč podle vás primátorka reagovala tak ostře?

Alexandr Butovič: Myslíme si, že nereagovala přiměřeně a v odpovědi použila domněnky některých ze svých poradců. V současné době se teprve zpracovávají znalecké posudky a my jejich výsledky nemáme. K výsledkům posudků se vyjádříme, až je budeme mít k dispozici.

A.cz: Ale mluví se o tom, jestli jste použili vhodný typ kabelů. Proč jste použili právě ten, který je nyní předmětem kritiky?

Použili jsme typ kabelů, který odpovídá podmínkám prostředí, které bylo definováno.

A.cz: Když použiji vaši terminologii – to prostředí v tunelu odpovídá definovaným předpokladům, nebo ne?

To není otázka na mě. Směřujte ji na správce stavby (firma IDS - pozn. red.).

A.cz: Vypadá to, že v tunelu je mnohem větší vlhkost, než kterou kabely snesou.

Nemyslím si. Podle mě je poškození kabelů v přímé souvislosti s přívalovými srážkami z července 2013, kdy stavba ještě nebyla dokončená a mohlo se stát, že voda z dešťů byla mnohem vyšší, než je normový déšť, jehož hodnoty se používají při navrhování odvodňovacího systému. To mohlo v kombinaci s nedokončenou stavbou způsobit, že se voda dostala do míst, kam neměla.

A.cz: A byly tedy kabely opravdu pro stavbu vhodné?

Samozřejmě. Odpovídají předpokládanému prostředí. To znamená, jaký má být stav konstrukcí, jaký má být stav při provozování a udržování tunelů. Vůbec není pravda, že nejsou voděodolné. Jsou. V normě je doslova napsáno, že je možné občasné nebo částečné obklopení vodou. Ale samozřejmě ne trvalé, které tam bylo.

A.cz: Dozor stavby - firma IDS - tvrdí, že vaše kabely byly pro „suchou“ stavbu, kterou měla Blanka být. IDS tak naznačuje, že na vině může být autor stavby Metrostav, který dílo neprovedl řádně.

K tomu se vyjadřovat nemohu. Je to věcí správce stavby, který je tam od toho, aby kontroloval provádění činností.

A.cz: Budete se nějak ohrazovat proti vyjádření paní primátorky, nebo učiníte i jiné kroky?

Předpokládám, že naše reakce zazní prostřednictvím TV Nova.

A.cz: A budete žádat například omluvu?

Zatím jsme jako vedení společnosti o takové věci nejednali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy