Blanka a debil? Primátorka to přehnala, říká šéfprojektant

Marek Pokorný Marek Pokorný
3. 3. 2015 14:25
Společnost Satra, která je hlavním projektantem Blanky, nesouhlasí s kritikou z úst pražské primátorky. Spor odstartovaly nové potíže v tunelu: kabely, které dlouhodobě nevydrží ve vlhku.
Foto: Radek Pecák

Praha - Hlavní projektant pražského tunelu Blanka, společnost Satra, se přes výrobního ředitele Alexandra Butoviče důrazně ohradil proti slovům primátorky hlavního města Adriany Krnáčové (ANO), podle níž navrhl chybné kabely pro Blanku "asi nějaký debil".

Krnáčová to uvedla v pondělních zprávách TV Nova poté, co znalec Jiří Fiala pro server Aktuálně.cz upozornil, že kabely v Blance jsou nevhodné a nevydrží dlouhodobě ve vlhkém prostředí.

"Překvapilo nás, že při svém včerejším vystoupení paní primátorka jasně určila viníka a dost nevybíravým způsobem se vyjadřovala o našich specialistech, kteří se podíleli úspěšně na projektování silničních tunelů nejen v Česku," řekl Alexandr Butovič v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Proč podle vás primátorka reagovala tak ostře?

Alexandr Butovič: Myslíme si, že nereagovala přiměřeně a v odpovědi použila domněnky některých ze svých poradců. V současné době se teprve zpracovávají znalecké posudky a my jejich výsledky nemáme. K výsledkům posudků se vyjádříme, až je budeme mít k dispozici.

A.cz: Ale mluví se o tom, jestli jste použili vhodný typ kabelů. Proč jste použili právě ten, který je nyní předmětem kritiky?

Použili jsme typ kabelů, který odpovídá podmínkám prostředí, které bylo definováno.

A.cz: Když použiji vaši terminologii – to prostředí v tunelu odpovídá definovaným předpokladům, nebo ne?

To není otázka na mě. Směřujte ji na správce stavby (firma IDS - pozn. red.).

A.cz: Vypadá to, že v tunelu je mnohem větší vlhkost, než kterou kabely snesou.

Nemyslím si. Podle mě je poškození kabelů v přímé souvislosti s přívalovými srážkami z července 2013, kdy stavba ještě nebyla dokončená a mohlo se stát, že voda z dešťů byla mnohem vyšší, než je normový déšť, jehož hodnoty se používají při navrhování odvodňovacího systému. To mohlo v kombinaci s nedokončenou stavbou způsobit, že se voda dostala do míst, kam neměla.

A.cz: A byly tedy kabely opravdu pro stavbu vhodné?

Samozřejmě. Odpovídají předpokládanému prostředí. To znamená, jaký má být stav konstrukcí, jaký má být stav při provozování a udržování tunelů. Vůbec není pravda, že nejsou voděodolné. Jsou. V normě je doslova napsáno, že je možné občasné nebo částečné obklopení vodou. Ale samozřejmě ne trvalé, které tam bylo.

A.cz: Dozor stavby - firma IDS - tvrdí, že vaše kabely byly pro „suchou“ stavbu, kterou měla Blanka být. IDS tak naznačuje, že na vině může být autor stavby Metrostav, který dílo neprovedl řádně.

K tomu se vyjadřovat nemohu. Je to věcí správce stavby, který je tam od toho, aby kontroloval provádění činností.

A.cz: Budete se nějak ohrazovat proti vyjádření paní primátorky, nebo učiníte i jiné kroky?

Předpokládám, že naše reakce zazní prostřednictvím TV Nova.

A.cz: A budete žádat například omluvu?

Zatím jsme jako vedení společnosti o takové věci nejednali.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy