Nejlepším místem pro život v Česku je Praha, říká nové porovnání krajů

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
25. 11. 2015 21:45
Letošní ročník projektu Místo pro život hodnotil kvalitu života v krajích České republiky na základě 52 kritérií. Zvítězila Praha před Královéhradeckým a Plzeňským krajem, na opačném místě žebříčku skončil Středočeský kraj. Porovnání vycházelo ze statistik, názorů odborníků a průzkumu mezi 1400 obyvateli všech regionů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Titul Nejlepší místo pro život si letos z rozsáhlého průzkumu agentury Datank odnáší hlavní město Praha. Ostatní tuzemské kraje porazila mimo jiné díky tomu, že zde lidé najdou práci snáze než jinde, mají nejvyšší mzdy v republice a dostává se jim kvalitního vzdělávání a zdravotní péče.

Hlavní město se mimo jiné pyšní velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací, uvádějí autoři průzkumu. „Nevyhne se však problémům, které jsou pro velkoměsto typické – je to především velká míra kriminality a znečištění ovzduší,“ dodává Radka Krůtová z agentury Datank.

Letošní ročník projektu Místo pro život hodnotil kvalitu života v krajích na základě 52 kritérií rozdělených do oblastí, jako je například ekologie a životní prostředí, pracovní podmínky a kupní síla, bezpečnost nebo zdravotnictví a sociální sféra. Vycházel ze statistik, názorů odborníků a průzkumu mezi 1400 obyvateli všech regionů.

Kraj Podíl vůči nejlepšímu výsledku
1. Hlavní město Praha 100
2. Královéhradecký kraj 96,7
3. Plzeňský kraj 95,6
4. Liberecký kraj 91,3
5. Jihočeský kraj 90,1
6. Vysočina 87,8
7. - 8. Zlínský kraj 86
7. - 8. Karlovarský kraj 86
9.  - 10. Pardubický kraj 85,1
9.  - 10. Jihomoravský kraj 85,1
11. Olomoucký kraj 81,8
12. Moravskoslezský kraj 80,8
13. Ústecký kraj 79,5
14. Středočeský kraj 78,8

Pomyslnou stříbrnou medaili získal Královéhradecký kraj, který v republice nejvíce vyniká v oblasti zdravotnictví a sociální sféry. Nejvyšší míra bezbariérovosti, druhý nejvyšší počet lékáren a nízká průměrná nemocnost podle autorů studie značí, že je o zdejší obyvatele dobře postaráno. Kraji se také nejvíce ze všech daří využívat dotace státní agentury CzechInvest, která podporuje podnikání a investice. Podle průzkumu má ale Královéhradecký kraj rezervy v oblasti péče o děti a vzdělávání.

V této oblasti naopak vyniká třetí kraj celkového pořadí – Plzeňský. Dobře si vede také v pracovních podmínkách. Obyvatelé mají i spoustu možností, kam vyrazit za kulturou nebo sportem. Lidé z Plzeňského kraje jsou zároveň šetrní k okolnímu prostředí a vyprodukují nejméně odpadu. Přestože firmy v kraji naopak „vyrobí“ více odpadu než firmy v jiných regionech, Plzeňský kraj má zároveň třetí nejvyšší investice do životního prostředí.

Na opačné straně žebříčku se umístil Středočeský kraj. Podle autorů průzkumu totiž doplácí na blízkost Prahy. „Stále platí, že za kvalitním vzděláním a dobrou zdravotní péčí je potřeba cestovat jinam. Situace se ani v jedné z oblastí nezlepšuje a na chvostu se kraj krčí také v kvalitě životního prostředí a infrastruktury,“ upřesňuje Krůtová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy