Nejezděte autem, žádá kvůli prachu v ovzduší Praha. Smogová situace platí i na Moravě

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 1. 2017 8:49
Během dne na většině stanic koncentrace prachu rostly, nejhorší byla odpoledne situace v Praze ve Vršovicích a na náměstí Republiky. Ani v nejbližší době se nedá očekávat, že by se kvalita vzduchu v metropoli citelně zlepšila. Magistrát požádal řidiče aut se spalovacím motorem, aby k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Také některé prašné provozy, například cementárna v Radotíně nebo lom ve Zbraslavi, musely kvůli smogu upravit svou výrobu. Smogová situace platí i v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.
Foto: Michaela Hasíková/Economia

Praha - Meteorologové kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu vyhlásili v Praze signál regulace. Platí od sobotního časného rána do odvolání, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Magistrát žádá řidiče automobilů, aby nevyjížděli. Právě automobilová doprava je největším zdrojem znečištění v hlavním městě. Také některé prašné provozy, například cementárna v Radotíně nebo lom ve Zbraslavi, musely kvůli smogu upravit svou výrobu.

 Smogová situace platí i v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Stejně jako v Praze by i zde malé děti, starší lidi a lidi s chronickými dýchacími potížemi a srdečním onemocněním měli omezit pohyb venku. Fyzicky náročných aktivit pod širým nebem by se měli vyvarovat i zdraví dospělí.

Pražský magistrát vyzval řidiče aut se spalovacím motorem, aby k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Právě emise z těchto automobilů se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích polétavého prachu i oxidu uhličitého.

Informovány byly také průmyslové podniky, které při vyhlášení signálu regulace musejí upravovat svou výrobu. "V Praze je několik takzvaných stacionárních zdrojů znečištění. Omezení se v případě zvýšených koncentrací polétavého prachu týká například cementárny Radotín nebo lomu Zbraslav," řekl dnes ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Žádný významně velký zdroj prašnosti nyní v Praze ale podle magistrátu není.

Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.

Během dne na většině stanic koncentrace prachu rostly, nejhorší byla odpoledne situace ve Vršovicích a na náměstí Republiky. Ani v nejbližší době se nedá očekávat, že by se kvalita vzduchu v metropoli citelně zlepšila. "Rozptylové podmínky budou vlivem přetrvávající inverze a slabého větru i nadále nepříznivé. Koncentrace PM10 se nebudou výrazně měnit, i nadále budou zůstávat vysoké," uvedl odpoledne na svém webu ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Schodek rozpočtu stoupl ke konci července na rekordních 279,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 279,4 miliardy korun z červnových 265,1 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě ministerstvo financí (MF). Jde o nejhorší červencový výsledek od vzniku Česka. Loni ke konci července byl schodek 205,1 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci července meziročně stouply o 19,3 miliardy na 836,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení vzrostly meziročně o 32,4 miliardy na 721,9 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu ke konci července pak meziročně stouply o 93,6 miliardy na 1,1 bilionu korun.

Na celý letošní rok je schválen schodek státního rozpočtu 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy