Nejdelší autobus v Česku. Praha chce posílit dopravu na letiště, vyzkouší vůz pro 181 lidí

Michal Polák Michal Polák
2. 11. 2016 22:10
Dopravní podnik uvažuje o nasazení větších autobusů na lince 119, která veze cestující na Letiště Václava Havla. Od poloviny listopadu otestuje 25metrový tříčlánkový autobus VanHool AGG 300, nejdříve vyzkouší jeho průjezdnost Prahou. Půjde o nejdelší autobus, který kdy v hlavním městě jezdil.
Autobus VanHool.
Autobus VanHool. | Foto: Dopravní podnik Praha

Praha – Pražský dopravní podnik začne testovat tříčlánkový autobus VanHool AGG 300, který měří téměř 25 metrů a pojme až 181 cestujících. Podle informací, které dopravní podnik zveřejnil na Twitteru, by se měl v ulicích začít objevovat v polovině listopadu na lince 119 vedoucí na Letiště Václava Havla. Test potrvá zhruba čtyři měsíce.

Mluvčí společnosti ROPID Filip Drápal přiznal, že autobusová linka z Veleslavína na letiště je v současné podobě na hranicí své kapacity. "Roste počet cestujících a my už moc nemůžeme zkracovat intervaly. Linka 119 tam navazuje na každé metro," říká. Případné posilové autobusy mimo interval metra by podle Drápala na letiště jezdily prázdné.

Podle testování, které ROPID na lince provedl, dokážou nynější kloubové autobusy komfortně převézt 90 až 115 cestujících v závislosti na množství zavazadel.

"Kdybychom do autobusu VanHool běžně dostali 150 lidí v nějakém komfortu přepravy, tak už je to de facto o 30 až 50 lidí víc. A to už je opravdu velký zisk," vysvětlil Martin Šubrt ze společnosti ROPID. Belgický výrobce v technické dokumentaci uvádí, že autobus pojme až 181 cestujících.

V první fázi testování se bude zjišťovat jeho průjezdnost Prahou. "Máme trochu problémy na Evropské. Zastávky kolem Dědiny mají zálivy, které byly dimenzovány na standardní autobusy, takže tam očekáváme problémy," přiznává Šubrt. Poté podnik zaučí několik řidičů a autobus začne naostro převážet cestující.

"Tento typ autobusu jezdí v mnoha evropských zemích. Dánsko, Švédsko, v Německu například v Hamburku a v Rakousku třeba v Linci," říká jednatel firmy Unitesta Jan Starosta, která belgického výrobce v Česku zastupuje.

Praha musela pro provoz nového autobusu zajistit výjimku, protože podle vyhlášky ministerstva dopravy provoz takto dlouhého autobusu není povolen.

Není to poprvé, co Praha testuje autobus, který vyžaduje výjimku z předpisů. Na začátku letošního roku testovala vůz Mercedes-Benz Capacity L, který měří téměř 21 metrů. Na rozdíl od autobusu VanHool byl Mercedes pouze dvoučlánkový. 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy