Nejdelší autobus v Česku. Praha chce posílit dopravu na letiště, vyzkouší vůz pro 181 lidí

Michal Polák Michal Polák
2. 11. 2016 22:10
Dopravní podnik uvažuje o nasazení větších autobusů na lince 119, která veze cestující na Letiště Václava Havla. Od poloviny listopadu otestuje 25metrový tříčlánkový autobus VanHool AGG 300, nejdříve vyzkouší jeho průjezdnost Prahou. Půjde o nejdelší autobus, který kdy v hlavním městě jezdil.
Autobus VanHool.
Autobus VanHool. | Foto: Dopravní podnik Praha

Praha – Pražský dopravní podnik začne testovat tříčlánkový autobus VanHool AGG 300, který měří téměř 25 metrů a pojme až 181 cestujících. Podle informací, které dopravní podnik zveřejnil na Twitteru, by se měl v ulicích začít objevovat v polovině listopadu na lince 119 vedoucí na Letiště Václava Havla. Test potrvá zhruba čtyři měsíce.

Mluvčí společnosti ROPID Filip Drápal přiznal, že autobusová linka z Veleslavína na letiště je v současné podobě na hranicí své kapacity. "Roste počet cestujících a my už moc nemůžeme zkracovat intervaly. Linka 119 tam navazuje na každé metro," říká. Případné posilové autobusy mimo interval metra by podle Drápala na letiště jezdily prázdné.

Podle testování, které ROPID na lince provedl, dokážou nynější kloubové autobusy komfortně převézt 90 až 115 cestujících v závislosti na množství zavazadel.

"Kdybychom do autobusu VanHool běžně dostali 150 lidí v nějakém komfortu přepravy, tak už je to de facto o 30 až 50 lidí víc. A to už je opravdu velký zisk," vysvětlil Martin Šubrt ze společnosti ROPID. Belgický výrobce v technické dokumentaci uvádí, že autobus pojme až 181 cestujících.

V první fázi testování se bude zjišťovat jeho průjezdnost Prahou. "Máme trochu problémy na Evropské. Zastávky kolem Dědiny mají zálivy, které byly dimenzovány na standardní autobusy, takže tam očekáváme problémy," přiznává Šubrt. Poté podnik zaučí několik řidičů a autobus začne naostro převážet cestující.

"Tento typ autobusu jezdí v mnoha evropských zemích. Dánsko, Švédsko, v Německu například v Hamburku a v Rakousku třeba v Linci," říká jednatel firmy Unitesta Jan Starosta, která belgického výrobce v Česku zastupuje.

Praha musela pro provoz nového autobusu zajistit výjimku, protože podle vyhlášky ministerstva dopravy provoz takto dlouhého autobusu není povolen.

Není to poprvé, co Praha testuje autobus, který vyžaduje výjimku z předpisů. Na začátku letošního roku testovala vůz Mercedes-Benz Capacity L, který měří téměř 21 metrů. Na rozdíl od autobusu VanHool byl Mercedes pouze dvoučlánkový. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy