Taxikáři znovu vyrazí bojovat proti Uberu, trasa je neznámá. Možná nám to sebere klienty, říkají

Jan Menšík Jan Menšík
7. 2. 2018 18:44
Taxikáři budou ve čtvrtek opět protestovat proti alternativním taxislužbám. Ze Strahova vyrazí na protestní jízdu Prahou. Blokádu neplánují.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

PrahaTaxikáři uskuteční ve čtvrtek další protest proti alternativním taxislužbám Uber a Taxify. Trasa protestní jízdy zatím není známá, protože není jistý počet řidičů, kteří se jí zúčastní.

Protest pořádá Asociace koncesionářů v taxislužbě společně se Sdružením českých taxikářů. Taxikáři se sjedou v 10 hodin dopoledne na Strahov, odkud vyrazí na protestní jízdu. "Počítáme s tím, že účast bude skutečně velká. Přesný počet se neodvažuji říci nahlas, neustále se to mění," uvedla tisková mluvčí Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová. Má to být dosud největší protestní akce. 

K protestu se připojí přibližně šest tisíc taxikářů z celé České republiky, většina z nich však své pražské kolegy podpoří pouze vylepením oranžové kartičky na zadní okno svého vozu. "Jsme v tom všichni spolu, protože to není jen záležitost Prahy. Není to jen o Uberu a Taxify, podobným způsobem tu nelegálně podnikají i další firmy a to se třeba týká i těch regionů," vysvětluje Venclová.

Na poklidný průjezd taxikářské kolony dohlídnou policisté, kteří se společně s magistrátem budou snažit zajistit co nejmenší dopravní omezení pro běžné řidiče. "Vše bude směřovat k tomu, aby se protesty dotkly dopravy v metropoli co nejméně. Prioritou bude tedy zajistit bezpečnost a plynulost silničního provozu," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že by Pražané měli využít v co největší míře MHD. 

Dle Venclové se žádná blokáda, tak jako tomu bylo před dvěma lety na magistrále, neplánuje. "Trasy si určíme zítra ráno, až uvidíme, kolik se nás tam sešlo. Samozřejmě je nesmysl, aby se v nějakém šíleném počtu jelo do města," vysvětlila mluvčí taxikářů. Pravděpodobně by však kolona měla zamířit na pražskou magistrálu. Venclová také vyloučila, že by taxikáři jeli směrem na Letiště Václava Havla, kde blokovali dopravu při minulých protestech proti Uberu.

Krnáčová se snaží

Taxikářský protest poprvé nemíří proti primátorce Prahy Adrianě Krnáčové (ANO) a pražskému magistrátu, ale proti ministerstvům dopravy a průmyslu a obchodu. "Nehodláme ten protest mířit proti magistrátu a primátorce. Oni asi opravdu dělají, co je v jejich silách. Magistrát má ve své podstatě svázané ruce. Tuhle situaci zavinilo ministerstvo průmyslu svým liknavým postojem k dané věci, přitom o ní vědí už tři roky," řekla Venclová s tím, že celou dobu ministerstvo čekalo na závěr Evropského soudního dvora, přestože výsledek se dal očekávat a bylo možné proti Uberu zakročit.

Právě evropský soud loni v prosinci rozhodl, že Uber je přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení v členské zemi Evropské unie, aby zde mohl své služby legálně provozovat. 

"Dokola se snažíme přesvědčit taxikáře, že stávka nemůže přinést žádný účinek a že se jedná pouze o formu nátlaku určité skupiny řidičů, který ve výsledku způsobí ještě negativnější pověst celé taxislužby. My budeme i nadále plnit svoji povinnost a budeme provádět kontroly řidičů taxi i alternativních přepravců. Od změny novely zákona o silniční přepravě tak činíme ve zvýšené míře," konstatuje mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Podle něj může problém vyřešit pouze dialog mezi zúčastněnými a změna legislativy. 

To, že protesty a omezování dopravy v metropoli taxikářům v očích veřejnosti moc nepomohou, připouští i samotní pořadatelé protestu. "Je docela možné, že nám to zákazníky odebere. Počítáme s tím a rozhodli jsme se, že to riziko přijmeme," uvedla Venclová. "Není to o tom, jestli (alternativní taxislužby) jezdí za méně nebo že nám berou zákazníky. Jde nám o to, že tu jsou dva metry," doplnila.

"Nechceme, aby tu někdo zrušil Uber, chceme jen, aby dodržoval vše, co se má zákonně dodržovat. Máme jediný požadavek: aby Uber své služby sám pozastavil do schválení novely zákona. Aby ukázali, jak jsou vstřícní, jak sami říkají," vysvětlila úmysly taxikářů Venclová.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 56 minutami

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy