V Národním muzeu v Praze hořela střecha historické budovy. Škodu hasiči odhadli na 10 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 2. 2016 15:11
Budovu Národního muzea v Praze zachvátil v noci na pátek požár. Hasiči dostali první informaci v půl druhé ráno, krátce před půl čtvrtou už měli oheň, který zasáhl 200 metrů čtverečních střechy, pod kontrolou. Budova v horní části Václavského náměstí je nyní kvůli rekonstrukci prázdná. Magistrála ve směru k hlavnímu nádraží už je zcela průjezdná, v opačném směru hasiči před 06:00 zprůjezdnili dva pruhy, v jednom stále zůstávají hasičské vozy. Škody jsou podle hasičů předběžně vyčísleny na 10 milionů korun. Příčinu policie vyšetřuje.
Na místo se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných.
Na místo se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných. | Foto: ČTK

Praha - Požár historické budovy Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, který zachvátil 200 metrů čtverečních střechy, je pod kontrolou. V noci u něj zasahovalo 150 hasičů, nyní je na místě už jen několik jednotek.

Magistrála ve směru k Hlavnímu nádraží je zcela průjezdná, v opačném směru hasiči před 06:00 zprůjezdnili dva pruhy, v jednom stále zůstávají hasičské vozy. Řekl to mluvčí pražské policie Jan Daněk. Kriminalisté spolu s hasiči zjišťují příčinu vzniku požáru. "Vyšetřování se bude dále odvíjet od toho, jaká bude určena příčina," podotkl Daněk. Policisté na místě odebrali vzorky a odeslali je na expertizu do Kriminalistického ústavu.

Ředitel muzea Michal Lukeš uvedl, že škody, které budou vyčísleny během pátku, bude uplatňovat vůči zhotoviteli stavby. Ministr kultury Daniel Herman následně řekl, že škody na interiéru muzea jsou minimální. "Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb," uvedl Herman. Hasiči škodu předběžně vyčíslili na 10 milionů korun, informovala mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Jeden člověk byl převezen do nemocnice, protože se nadýchal kouře. Muzeum je kvůli rekonstrukci prázdné.

Hasiči dostali podle mluvčí Pavlíny Adamcové informaci o požáru v 01:32. Nejprve byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu, který byl později zvýšen na mimořádný, tedy nejvyšší stupeň.

Na místo se sjelo 20 jednotek hasičů, z toho 12 profesionálních a osm dobrovolných. Další dobrovolní hasiči nahradili své profesionální kolegy na stanicích, aby nezůstaly prázdné, dodala Adamcová.

Kolem osmé hodiny ranní hasiči stále dělali dohašovací práce. Střechu muzea v části, kterou zachvátil požár, musejí rozebrat. "Je tam mezistropní část, kde by se mohla nacházet ohniska požáru," řekl operační důstojník pražských hasičů.

Strážný skončil v nemocnici

Do nemocnice byl převezen pracovník ostrahy muzea, který požár nahlásil. Je však mimo vážné nebezpečí. Původně se objevily informace o tom, že je jeden dělník pohřešován, ty však firma Metrostav provádějící rekonstrukci budovy později vyvrátila.

Podle ředitele muzea mohla být příčina požáru spojena se stavebními pracemi při rekonstrukci. "Budova je vyklizena, předána zhotoviteli, žádné sbírky tam nejsou. Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém," řekl generální ředitel muzea Michal Lukeš.  "Škody budeme průběžně vyčíslovat a uplatňovat je vůči zhotoviteli stavby, který za budovu nese odpovědnost," uvedl Lukeš.

Pojistka na miliardu

Zhotovitelem stavby je sdružení M-P-I, které se skládá z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Sdružení podle vedení muzea nese plnou odpovědnost za průběh stavby, bezpečnost práce a dodržování požárních předpisů. "Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na jednu miliardu Kč," uvedlo Národní muzeum v tiskové zprávě.

Uzavření pojistky potvrdil Metrostav, který za celé sdružení M-P-I komunikuje s médii. "Rozsah škod způsobených požárem a jeho hašením se bude teprve vyčíslovat. Souvislost požáru s probíhající rekonstrukcí nelze potvrdit ani vyloučit. Na stavbě jsme zavedli protipožární opatření a čtyřiadvacetihodinovou požární hlídku. Dopad požáru na harmonogram a výslednou cenu rekonstrukcí zatím nelze stanovit," informoval mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha.

Rekonstrukce Národního muzea za více než 1,35 miliardy korun začala loni. Cílem je zastavit zhoršující se stavební stav historické budovy, architektonických prvků, výtvarných děl, technického zázemí a inženýrských sítí. Propojením historického objektu s novou muzejní budovou vznikne komplex o celkové výstavní ploše 11 tisíc metrů čtverečních. Rekonstrukce má skončit v říjnu 2018.

Historická budova je v havarijním stavu, od postavení v roce 1891 nebyla rekonstruována. Prodělala jen tři opravy většího rozsahu, jejichž nutnost byla vyvolána vnějšími vlivy. Na konci druhé světové války ji zasáhla bomba, v srpnu 1968 poškodily průčelí kulky ze samopalů vojsk Varšavské smlouvy a v 70. letech narušily statiku severovýchodního křídla odstřely při budování metra.

 

Právě se děje

Další zprávy