Národní muzeum bylo v havarijním stavu, otevře za 5 let

ČTK ČTK
7. 7. 2011 22:50
Historickou budovu Národního muzea navštívilo den před uzavřením téměř 16 tisíc lidí
Foto: Národní muzeum

Praha - Téměř 16 000 lidí využilo ve čtvrtek poslední možnosti navštívit před pětiletou rekonstrukcí historickou budovu Národního muzea (NM) v Praze.

Podle mluvčího NM Jaromíra Pavlíka zájem mnohonásobně převýšil průměrnou denní návštěvnost a je srovnatelný s muzejní nocí.

"Po uzavření budovy pro veřejnost se dokončí stěhování stálých expozic," uvedl Pavlík.

Před vstupními dveřmi historické budovy se ve čtvrtek od rána tvořily dlouhé fronty. Zájemce o prohlídku doprovázela dýdžejem mixovaná klasická hudba, především skladatele Antonína Dvořáka. Již ve foyer lákali pracovníci z jednotlivých objektů muzea na další expozice v rámci projektu Národní muzeum není jen jedna budova.

"Smutek necítíme, co jsme chtěli, to máme, a ta naše stará dáma si nové šaty rozhodně zaslouží. Je to pro mě i spoustu kolegů z muzea nostalgie a trochu smutný pocit, není to pro nás pouze pracoviště, ale místo, se kterým jsme svázali své životy," řekl ve čtvrtek novinářům generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Dodal, že doufá, že se všichni za pět let sejdou při otvírání obnoveného Národního muzea.

Když zafoukal vítr, vypadávala okna

"Budova však už dávno nevyhovuje jak z klimatických, tak bezpečnostních důvodů. Stává se například, že když víc zafouká vítr, vypadne přes noc i šest oken. Technický stav budovy již začal ohrožovat sbírky v ní umístěné i návštěvníky. Budova je skutečně v havarijním stavu," uvedl Lukeš.

Stěhovaní započaté přípravami v roce 2008 vstupuje uzavřením historické budovy do své závěrečné etapy. Od listopadu 2010 vyjelo z historické budovy celkem 750 stěhovacích vozů, včetně čtyř transportů nejcennějších sbírkových předmětů chráněných po dobu převozu policií.

Stěhuje se 6,5 milionu exponátů a 13,5 kilometrů knižních fondů

Do pohybu se dalo přibližně 70 procent sbírek Národního muzea, což představuje asi 6,5 milionu exponátů a 13,5 kilometrů knižních fondů.

Během rekonstrukce budou vytvořeny nové výstavní prostory v suterénu, vyhlídka v kopuli a tunel spojující historickou budovu s objektem bývalého Federálního shromáždění.

Vedení muzea slibuje, že po opravě budova nabídne větší komfort, lepší zázemí i modernější výstavy. Pantheon v prvním patře bude i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve druhém patře vznikne interaktivní centrum pro studenty a mládež.

Původně plánovaná částka na rekonstrukci Národního muzea 3,8 miliardy korun se snížila o půl miliardy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Johannesburgu se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus

V jeskynním komplexu Drimolen u Johannesburgu v Jihoafrické republice se našly nejstarší známé pozůstatky Homo erectus, který možná jako první migroval z Afriky do zbytku světa a je jedním z přímých předchůdců moderního člověka. Zároveň je to první takový nález v Jihoafrické republice, píše dnes BBC.

Výsledky výzkumu, který prováděl Andy Herries z australské univerzity La Trobe v Melbourne s týmem vědců, jsou popsány ve studii zveřejněné dnes v časopise Science.

Dosud se mělo za to, že Homo erectus pochází z východní Afriky, ale soudě podle nového nálezu by mohl ve skutečnosti pocházet z jihu afrického kontinentu, odtud migrovat na severovýchod a sever Afriky a nakonec osídlit i zbytek světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy