Na stovce míst v Praze unikal plyn, odhalila kontrola

ČTK ČTK
16. 5. 2013 11:41
Naprostá většina z nich ale byla u rozvodů v domácnostech

Praha - Společnost Pražská plynárenská při kontrole plynového potrubí odhalila přibližně stovku drobných úniků plynu, naprostá většina z nich ale byla u rozvodů v domácnostech.

Řekl to mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Kontrolu Pražská plynárenská prováděla přidáním zvýšeného množství zápachové látky do plynu od neděle do úterního večera. Akce se konala kvůli nedávnému výbuchu plynu v Divadelní ulici v Praze 1.

"V rámci preventivní nárazové odorizace zemního plynu přijal od neděle dispečink Pražské plynárenské Distribuce od veřejnosti celkem 149 oznámení týkajících se podezření na únik zemního plynu," uvedl Vránek.

Podle něj kontrola asi třetinu podezření vyvrátila, v 88 případech byl drobný únik zjištěn u bytových instalací nebo domovních rozvodů, zejména ze závitových spojů.

Ve 14 případech byl lokalizován drobný únik v rámci uličních rozvodů, nejčastěji na místě dělícím distribuční soustavu a odběrné plynové zařízení.

"Intenzivnější zápach zemního plynu umožnil snadnou identifikaci i zcela nepatrných netěsností v rámci plynových rozvodů, které by byly jinak obtížně zjistitelné," podotkl Vránek.

Dodal, že Pražská plynárenská děkuje veřejnosti za spolupráci při kontrole, a připomněl, že jakékoliv podezření na únik plynu lidé mohou hlásit linku pohotovostní služby 1239. Další nárazová odorizace se podle Vránka uskuteční před zahájením topné sezony.

Plyn vybouchl v Divadelní ulici v Praze 1 na konci letošního dubna. Zraněny byly zhruba čtyři desítky lidí. Výbuch podle kriminalistů způsobil unikající plyn z potrubí pod chodníkem několik metrů před poškozeným domem.

Škody na domě se podle předběžného odhadu kriminalistů vyšplhaly na 100 milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy