Na soše maršála Koněva bude informační tabulka, schválilo zastupitelstvo. Proti byli jen komunisté

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 11. 2017 15:34
Informační tabulka připomínající negativní aspekty života maršála Koněva přibude na jeho sochu v Praze 6, schválilo to tamní zastupitelstvo. Protestoval pouze zastupitel za KSČM, podle nějž je cedule skandální.
Na sochu nedávno někdo červenou barvou nasprejoval data 1956, 1961, 1968 a 2017.
Na sochu nedávno někdo červenou barvou nasprejoval data 1956, 1961, 1968 a 2017. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Všechny politické strany v zastupitelstvu Prahy 6 s výjimkou komunistů podpořily záměr radnice umístit na sochu maršála Koněva v Bubenči informační tabulku připomínající i negativní kapitoly jeho života.

O záměru v pátek diskutovali zastupitelé, podle většiny z nich je v pořádku s pomocí stručného životopisu zařadit život sovětského vojevůdce do historického kontextu a připomenout i jeho roli například v potlačení maďarského povstání v roce 1956. Zastupitel KSČM Ivan Hrůza označil plánovanou tabulku za "skandální ceduli".

Místostarosta městské části Jan Lacina (STAN) v diskusi uvedl, že připravovaný text tabulky připomene Koněvovy zásluhy na osvobození Evropy a Prahy, ale také jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce nebo účast na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Návrh na podporu kroku vedení radnice na program jednání zařadila opoziční ODS. "Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh," uvedl zastupitel za občanské demokraty Jakub Stárek. Aktivitu radnice ocenily i opoziční zelení a ČSSD.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář je potěšen, že ODS i zelení návrh na zřízení tabulky podpořili. "Nepokrytě přiznávám, že mě těší, že se potvrdila má slova, že v Praze 6, a možná snad i mimo Prahu 6, proruští trollové šlápli do něčeho velmi páchnoucího," řekl Kolář Aktuálně.cz.

Ostře proti pořízení cedulky se postavil komunistický zastupitel Hrůza. Podle něj jde o "slaměného panáka", kterým radnice odvádí pozornost od podstatnějších problémů. Zároveň řekl, že podobné aktivity považuje za neuctivé k obětem, které Rudá armáda položila při osvobozování Evropy. Podle Hrůzy jde o první krok směřující k přemístění sochy maršála z náměstí Interbrigadistů.

Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) v reakci řekl, že k umístění cedulky se radnici vyjádřilo 23 853 obyvatel Prahy 6, většina souhlasně. Pokud někdo vyvolává rozruch, jsou to podle starosty komunisté. Pražská zastupitelka a bývala poslankyně Marta Semelová podle něj rozeslala médiím dopis, že se radnice chystá skulpturu odstranit.

Ve čtvrtek na sochu někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. V roce 2014 zase maršála někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Proti záměru radnice se v minulosti vyjádřilo i ruské velvyslanectví.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

 

Právě se děje

teď

Prezident Zeman a poslanci ANO neuspěli, Ústavní soud ponechal "lex Babiš" beze změn. Dál platí omezení v provozování médií i v přístupu k zakázkám.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy