V sobotu se v Praze střetnou zastánci i odpůrci uprchlíků

ČTK ČTK
7. 9. 2015 17:00
V Praze se v sobotu chystají akce pro i proti uprchlíkům. Motorkáři z iniciativy Bikers Against Islam projedou centrem Prahy. S projevem vystoupí i Martin Konvička z iniciativy Islám v ČR nechceme. Na Václavském náměstí se sejdou odpůrci uprchlíků i jejich zastánci. Poslední podobná akce se konala v Praze v půlce srpna.
Srpnová demonstrace proti uprchlíkům v Praze
Srpnová demonstrace proti uprchlíkům v Praze | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Na sobotu se v Praze svolávají odpůrci uprchlíků i jejich zastánci. Na protest proti islámu projedou městem motorkáři, dva protesty s opačným zaměřením budou téměř ve stejnou dobu na Václavském náměstí

Motorkáři z iniciativy Bikers Against Islam plánují v sobotu odpoledne projet velkou část centra, ze Strahova vyjedou přes Bělohorskou, Milady Horákové, Hlávkův most, Wilsonovu, Václavské náměstí, Žitnou, Jiráskův a Palackého most na Podolské nábřeží a do Komořan.

Podle oznámení na Facebooku chtějí uctít památku obětí islámu. "Také chceme vyjádřit nesouhlas s ustupováním muslimským požadavkům na úkor těch, kteří se ve své rodné zemi cítí diskriminováni," píší pořadatelé.

S projevem na akci vystoupí i Martin Konvička spojený s iniciativou Islám v ČR nechceme.

Odpůrci i zastánci na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí budou v sobotu odpoledne dvě proti sobě zaměřené akce. U Národního muzea se sejdou odpůrci imigrantů na akci Za naši kulturu a bezpečnou zem. Pořadatelé v oznámení akce na Facebooku požadují přísné kontroly na hranicích a vystoupení z EU.

"Jsme pro vystoupení z Evropské unie, jelikož má obrovský podíl na této nekontrolovatelné vlně imigrantů," uvádějí. K události se na Facebooku přihlásilo k pondělnímu odpoledni asi 1400 lidí.

Nedaleko, u sochy svatého Václava, se sejdou zastánci práv uprchlíků. Akce Za otevřenou Evropu, proti rasismu a xenofobii se odvolává na deklaraci lidských práv.

"Zásadně protestujeme proti tomu, aby 70 let od skončení 2. světové války byla omezována práva určité skupině osob (uprchlíkům, muslimům či komukoliv jinému)," píše se v popisu akce. Svou účast na akci na Facebooku deklarovalo kolem 2000 lidí.

Poslední akce v půlce srpna

Zatím posledních podobných demonstrací se v polovině srpna zúčastnila asi padesátka lidí. Protestovali proti údajnému podřadnému postavení žen v islámu, několik dní předtím jich podobně zaměřený "tábor lidu" na Vyšehradě přilákal asi 200.

Iniciativa Islám v ČR nechceme uspořádala v Česku už několik protiislámsky zaměřených akcí. Odborníci z ministerstva vnitra ji zmiňují v pravidelných zprávách o extremismu, kde je označována za krajní pravici.

Lidé v Praze vyjadřují uprchlíkům podporu také sbírkou oblečení a dalšího materiálu, podle pořadatelů dary zaplnily několik místností. Žižkovské Autonomní sociální centrum Klinika je distribuuje do zařízení pro uprchlíky z Bělé pod Bezdězem, část dovezli také do Budapešti.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy