Na sídlišti Písnice demonstrovalo 400 lidí. Obávají se, že ČEZ prodá byty spekulantům

ČTK ČTK
9. 8. 2016 20:55
Na pražském sídlišti Písnice v úterý demonstrovalo asi 400 lidí kvůli záměru společnosti ČEZ prodat bytový fond 739 bytů na sídlišti v Písnici včetně 74 tisíc metrů čtverečních pozemků okolo domů. Občanské sdružení Moje Písnice se obává, že plánovaná výstavba metra D dává prostor pro spekulativní investice. Sdružení proto chce, aby prodej byl pozastaven a byty nabídnuty nájemníkům za zvýhodněnou cenu. Firma ČEZ tvrdí, že něco takového nelze, protože by o státní majetek nepečoval jako řádný hospodář.
Písnice.
Písnice. | Foto: Ekospol

Praha - Úterní demonstrace proti prodeji bytů ČEZ na pražském sídlišti Písnice se zúčastnilo asi 400 lidí. Pořadatelem akce je občanské sdružení Moje Písnice, které se obává, že bytový fond převezmou spekulanti. Sdružení proto chce, aby prodej byl pozastaven a byty nabídnuty nájemníkům za zvýhodněnou cenu.

Demonstranti si s sebou přinesli transparenty s hesly jako "ČEZ hrabe, kde se dá, nám už se to zajídá", "ČEZu se nebojíme, byty obhájíme" nebo "ČEZ dostal byty zdarma, teď požaduje zisk". Na pomoc si vzali bubínky nebo řehtačky. Shromáždění zahájil mluvčí sdružení Moje Písnice Ondřej Václavík, demonstranty podpořil i starosta městské části Praha-Libuš Jiří Koubek. "Jelikož ČEZ většinově vlastní stát, obrátíme se o pomoc na politiky," řekl zúčastněným.

Předmětem prodeje je 739 bytů na sídlišti v Písnici včetně 74 tisíc metrů čtverečních pozemků okolo domů a dalších 31 bytů v domě ve Vršovicích. Lhůta pro podání nabídek vyprší 21. října.

Sdružení Moje Písnice chce toto výběrové řízení zastavit. "Vzhledem k plánované výstavbě trasy metra D na Sídliště Písnice má sídliště vysoký potenciál pro spekulativní investici. Tuto obavu potvrdili i volení zástupci městské části Praha-Libuš v čele se starostou Jiřím Koubkem," uvedl Václavík.

Iniciativa Moje Písnice požaduje, aby ČEZ prodal nájemníkům byty za zůstatkovou cenu, tedy za pořizovací cenu sníženou o součet odpisů za celou dobu užívání.

"Lišila by se podle jednotlivých domů. Zatímco u některých ČEZ po krupobití zateplil fasády, u jiných jsou v havarijním stavu třeba výtahy nebo kanalizace," řekl Václavík. Podle portálu Cenovámapa.org byla v 1. čtvrtletí průměrná prodejní cena bytu v panelových domech v Praze 12, kam Písnice spadá, 42 800 korun za metr čtvereční.

Prodat byty lidem nelze

Václavík se odvolává na situaci z roku 2009, kdy ČEZ prodal byty za zvýhodněnou cenu nájemníkům v Kadani, Chomutově nebo Jirkově. To ale podle mluvčího společnosti ČEZ Romana Gazdíka nyní nelze. "Byty v Písnici jsme nabízeli nájemníkům k prodeji v roce 2003. Poté ovšem ČEZ obdržel od jiného subjektu nabídku za vyšší cenu. Prodej proto musel pozastavit, protože by to bylo v rozporu s péčí řádného hospodáře. Od té doby se zhruba deset let táhly soudní spory. Navíc v Praze je trh mnohem likvidnější než v severních Čechách, tehdy navíc v době krize," uvedl.

Hodnota prodávaného objektu je odhadována zhruba na 1,3 miliardy korun. Cena bude podle Gazdíka ve výběrovém řízení hlavním kritériem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Raketa, která v Afghánistánu zabila civilisty, byla tragickou chybou, kají se Spojené státy

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Americký generál Kenneth McKenzie útok označil za pochybení a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

"Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám," řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy