Na rozsvícení vánočního stromu přišlo 40 tisíc lidí

ČTK ČTK
1. 12. 2012 19:30
Hlavní pražský vánoční strom vyrostl u obce Holoubkov na Rokycansku
Vánoční trh na Staroměstském náměstí, pohled z radniční věže.
Vánoční trh na Staroměstském náměstí, pohled z radniční věže. | Foto: ČTK

Praha - Tisíce lidí sledovaly v sobotu večer rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí. Vánoční smrk ze západočeských lesů se nerozsvítil najednou, tisíce malých žárovek a imitace staročeských ozdob se rozsvěcovaly postupně asi dvě minuty. Světelným představením byly na náměstí zahájeny i vánoční trhy, které potrvají do 1. ledna.

Hlavní pražský vánoční strom, který vyrostl u obce Holoubkov na Rokycansku, je letos laděn do tónů zlaté, červené, bílé a medové. Zdobí ho napodobeniny slaměných ozdob, velké perníčky ve tvaru sněhuláků či zvonků a nasvícené červené mašle. Špičku téměř třicetimetrového smrku zakončuje klasická zlatá vánoční špice. Veškerá symbolika letošních staroměstských Vánoce odkazuje k staročeské tradici.

Rozsvěcení stromu předcházel koncert sborů, které na náměstí zpívaly celé odpoledne. Kromě českých zpěváků vystoupili i sboristé z Polska, Maďarska, Ruska nebo Finska. Samotné rozsvícení, které doprovázely světelné efekty a dynamická hudba, přijali lidé na náměstí s nadšením a potleskem. Organizátoři odhadují, že přišlo na 40.000 lidí. ČTK to krátce po 18:00 sdělila Hana Tietze z pořadatelské agentury.

Na místě bylo několik vozů záchranné služby i hasiči, přilehlé uličky byly zataraseny zábranami. Magistrát také předem upozorňoval, že na náměstí by neměly chodit rodiny s kočáry a dětmi do šesti let. Přesto jich byly na náměstí desítky, v hustém davu lidí se jen těžko prodíraly.

Vánoční trhy začaly na Staroměstském a Václavském náměstí. Ve stáncích jsou k dostání staročeské speciality jako bramborové lokše, zelňačka nebo buchty. Lidé se mohou zahřát u stánků se svařeným vínem, prodej tvrdého alkoholu, ale třeba i grogu, je zakázán. Prodej lihovin s obsahem alkoholu nad 15 procent byl ve stáncích a na trzích zakázán už před lety, pražské úřady ale dosud porušení na vánočních trzích tolerovaly. I kvůli nedávné metanolové aféře chce letos magistrát stánkaře více kontrolovat.

Vánoční stromy se dnes rozsvěcovaly i na jiných místech metropole. Na Jiřském náměstí Pražského hradu rozsvítila strom manželka prezidenta Livia Klausová, která tím také odstartovala vánoční část veřejné sbírky, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc sociálně znevýhodněným dětem. Strom se dnes poprvé rozzářil také na Kubánském náměstí v Praze 10 nebo v Břevnově v Praze 6.

 

Právě se děje

Další zprávy