Na Proseku začala dezinfekce potrubí kvůli bakterii Legionella, dotkne se stovek bytů

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2015 15:46
Hygienici na pražském Proseku začali ráno s dezinfekcí potrubí kvůli nebezpečné bakterii Legionella. Ta se objevila v pondělí, nejspíš pochází z nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z domů ve Vysočanské ulici. Povolené limity byly překročeny asi 120krát. Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Lidé mohou studenou vodu používat bez omezení, v teplé vodě by si lidé neměli čistit zuby, pít ji a mýt si s ní obličej. Bakterie Legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Na pražském Proseku začala ráno dezinfekce potrubí kvůli nebezpečné bakterii Legionella. Řekl to mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík.

Čištění se dotkne stovek bytů, skončit by mělo za měsíc. Teplou vodu bude možné používat, hygienici nedoporučují jen mytí obličeje.

Informace o výskytu bakterie v teplovodním potrubí se objevila v pondělí, Legionella pocházela nejspíš z nepoužívaného kohoutku či sifonu v jednom z domů ve Vysočanské ulici. Povolené limity byly překročeny asi 120krát.

Voda se dezinfikuje oxidem chloričitým, který se používá k likvidaci Legionelly místo chloru. "Po tuto dobu je možné teplou vodu používat bez omezení. Dle doporučení Hygienické stanice se nedoporučuje pouze sprchování obličeje. Studenou vodu lze použít bez jakéhokoliv omezení," uvedl mluvčí. Teplá voda není po dobu dezinfekce vhodná také k pití a čištění zubů. Studenou vodu lze použít bez jakéhokoliv omezení.

Oxid chloričitý se používá při průmyslové úpravě vody, včetně vody určené pro zpracování potravin. "Pro lidské zdraví je oxid chloričitý o mnoho lepší než obvykle používaný chlor," uvedl mluvčí Prahy 9 Jiří Houdek.

Bakterie může způsobit i zápal plic

Hygienici potvrdili, že kontaminovány jsou jen rozvody v jednom vchodě bytového domu ve Vysočanské ulici 561/63, přesto trvají na dezinfekci potrubí v celém bloku. Bakterie Legionella může podle varování hygieniků způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.

Znečištění pitné vody způsobilo letos v květnu v Praze vážné zdravotní problémy. V Praze 6 vodu kontaminoval průsak z kanalizace, 32 tisíc lidí bylo asi týden bez pitné vody a onemocnělo 4144 lidí. Z vody kontaminované bakteriemi a viry měli střevní potíže. Vyšetřovací komise dospěla k závěru, že za havárii může stáří sítě a špatné vedení vodovodu a kanalizace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy