Na pražský Krejcárek míří krajní pravice. Za hudbou

Jakub Novák
21. 9. 2013 11:21
Koná se tu koncert kanadské kapely, která má blízko k neonacistům

Praha - Na pražský Krejcárek v sobotu zavítá kanadské uskupení Légitime Violence, skinheadská kapela, která má velmi blízko ke krajně pravicové scéně.

Tito Kanaďané se sice od neonacismu verbálně distancují a ve svých textech se nevyznávají k Adolfu Hitlerovi nebo národnímu socialismu, ale přesto existuje několik důvodů, proč jim věnovat pozornost.

Kapela se hlásí ke skupině RAC, deklarující odpor ke komunismu, ale ve skutečnosti spojující zejména neonacistické kapely a její členové nemají žádný problém s tím vystupovat na neonacistických portálech, na festivalech po boku ortodoxních neonacistů, nebo přebírat jejich písně.
 
"V praxi jde o další v řadě koncertů, na kterých vystupují kapely, které se nehlásí otevřeně k neonacismu, ale jejichž akce jsou místem, kde se neonacisté scházejí a kde jsou vítáni," říká Lukáš Jelínek z organizace Antifa.

"Pokračuje tak trend, který začal před několika lety, kdy se část neonacistických aktivistů rozhodla nadále se nedržet skinheadské image. Tento trend vyvolal v neonacistickém prostředí určitý protitlak, kdy se aktivizovala část zejména starších aktivistů, kteří začali své skinheadství naopak zdůrazňovat, přičemž se ale většinou vyhýbají otevřené podpoře neonacismu," dodává.

Výsledkem toho je podle něj potom určitá dvojkolejnost neonacistické scény, kdy zde vzniká jakási paralelní ultrapravicová skinheadská scéna (pro upřesnění - skinheads obecně se dělí do mnoha rozdílných větví a lze tak najít vedle neonacistických skinheadů také výrazně levicové či programově protirasistické skinheads).

Distanc od neonacismu? Pouze slovní

Tato paralelní scéna se sice verbálně distancuje od otevřeného neonacismu, navzdory tomu, že část jeho znaků zachovává (mezi jinými například nacionalismus, rasismus, homofobii, odpor k široce pojímané "levici").

"Všech těchto koncertů se samozřejmě účastní jak ´nepolitičtí ´ skinheads, tak neonacisté, což jim umožňuje pronikat do zatím politicky neaktivní části skinheadské subkultury," konstatuje Jelínek s tím, že v posledních letech proběhlo v Čechách hned několik koncertů kapel tohoto ražení.

Trochu paradoxně potom - ve světle výše zmíněného působí fakt, že Légitime Violence se nijak netají svou nenávistí ke kanadské skinheadské písničkářce asijského původu Jeny Woo, která hrála ve stejném klubu letos v červnu.

"Pikantní na tom je, že tento koncert byl organizován stejnými lidmi, kteří teď organizují koncert Légitime violence a kapela Orthodox, která má hrát jako předkapela, vystoupila i před Jenny Woo," říká Jelínek.

 

Právě se děje

Další zprávy