Na pražském Výstavišti začíná tradiční Matějská pouť

ČTK ČTK
1. 3. 2014 7:58
Na návštěvníky čeká na 120 atrakcí od jednoduchých pro děti až pro ty nejnáročnější
Matějská pouť začíná.
Matějská pouť začíná. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na pražském Výstavišti v sobotu začíná tradiční Matějská pouť. Na návštěvníky čeká na 120 atrakcí od jednoduchých kolotočů pro děti po náročná technická zařízení poskytující adrenalinové zážitky dospělým.

O víkendu je otevřeno od 10:00 do 22:00, od úterý do pátku od 14:00 do 21:00.

Vstupné na pouť je 25 korun o víkendu a deset korun od úterý do pátku, děti do 120 centimetrů mají vstup zdarma. Ceny za vstup na jednotlivé atrakce se pohybují od 40 do 200 korun.

Tradice konání Matějské pouti je v archivech uvedena od roku 1595. Slavnou se stala proto, že byla první jarní poutí v Praze, oslavou svátku sv. Matěje, 24. února. Matějská pouť je rovněž první jarní poutí v Evropě. Dlouho se konala v Dejvicích, v 60. letech se přesunula na Výstaviště a pravděpodobně by se tam měla vrátit i příští rok, kdy areál čekají změny.

Loňský rok s chladným jarem přilákal na pouť jen 117.034 návštěvníků, což byla téměř pouhá polovina proti rekordnímu roku 2011, kdy přišlo 215.011 lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy