V centru Prahy hořel hotel. Dva lidé zemřeli, pět je těžce zraněno

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2018 21:30
V Náplavní ulici na Novém Městě zasahovalo šestnáct jednotek hasičů. Podle prvních informací vznikl požár od klimatizace.
Na pražském Novém Městě hoří hotel | Video: Aktu.cz

Praha - Pražští hasiči v sobotu po 18. hodině zasahovali u požáru hotelu v Náplavní ulici nedaleko Masarykova nábřeží na Novém Městě. V budově poblíž Jiráskova mostu se nacházelo přibližně 40 lidí, hasiči je evakuovali.

Dva lidé při požáru zemřeli. Mluvčí záchranářů Jana Poštová kolem půl deváté večer informovala, že záchranáři ošetřili devět zraněných - z toho pět těžce, jednoho středně a tři lehce. Kouře se nadýchalo několik desítek lidí.

Požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici
Požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici | Foto: Aktu.cz

Čtyři zraněné museli záchranáři resuscitovat, u třech z nich se lékařům povedlo obnovit životní funkce a následně je převezli do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice v Motole, Ústřední vojenské nemocnice a Všeobecné fakultní nemocnice.

Požár byl ohlášen kolem 18. hodiny, první hasiči na místo dorazili za dvě minuty, Záchranná služba hlavního města Prahy pak aktivovala takzvaný traumaplán pro případ většího počtu zraněných. Několik minut po 20. hodině jej ukončila.

Na místě požáru zasahovalo několik záchranářských vozidel včetně vozu Atego, který slouží k převážení většího počtu zraněných při mimořádných událostech. 

Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky byl vyhlášen čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči z téměř celého území Prahy.

Zásah byl podle mluvčího mimořádně psychicky a fyzicky náročný. Zasahovalo u něj 16 hasičských jednotek. "Máme zraněné dva hasiče. Podle záchranné služby by neměli být v ohrožení života," uvedl Kavka. Hasiči ve špatně přístupném prostoru propadli patrem, jeden má pohmožděniny, další je na pozorování v nemocnici s podezřením na vážnější zranění.

Požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici
Požár hotelu Eurostars David v pražské Náplavní ulici | Foto: Aktu.cz

Hasiči z budovy evakuovali přibližně 40 lidí, převážně cizinců. V budově nešel proud, část lidí zůstala uvězněná v horních patrech.

Hosty, kteří nebyli zraněni, chtěli zástupci města a Prahy 2 ubytovat v nedaleké škole v Botičské ulici. Nakonec se jim ale ozval majitel hotelu a nabídl hostům náhradní ubytování ve svém druhém hotelu na Národní třídě 13.

Na místě zůstaly tři profesionální a dvě dobrovolné jednotky hasičů, aby se oheň znovu nerozhořel. Postupně budou vyklízet hotel, hlavně hořlavé části.

Hasiči také zkontrolují, zda provozovatel dodržel všechny předpisy týkající se požární bezpečnosti. Podle prvních informací vznikl požár od klimatizace.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová vyjádřila soustrast pozůstalým a poděkování záchranným složkám.

Kvůli požáru byl přerušen provoz tramvaje číslo 5 mezi Jiráskovým náměstím a zastávkou Myslíkova.

Příčinu požáru zkoumají vyšetřovatelé, kteří odhadnou i výši škody. Vyšetřování potrvá i v neděli. Policisté uzavřeli okolní ulice, k budově hotelu se kromě záchranných složek nikdo jiný nedostane.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy