V pražské Troji pokračuje demolice zřícené lávky, trosky prozkoumají odborníci

ČTK ČTK
8. 12. 2017 20:35
Na pražském Císařském ostrově pokračuje demontáž zřícené lávky, dělníci vytahují trosky z Vltavy a odebírají vzorky pro experty.
Demontáž trojské lávky
Demontáž trojské lávky | Foto: ČTK

Praha - Na Císařském ostrově v Praze v pátek dělníci začali vytahovat z Vltavy nosnou konstrukci zřícené lávky. Z jejích trosek odebírají vzorky pro experty, řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dělníci také demolují části lávky, které jsou pro experty nepotřebné. Na demontáž dohlíží policie a znalci. Až firma odstraní trosky na ostrově, přesune se na trojský břeh.

Lávka se zřítila v sobotu odpoledne, zraněni byli čtyři lidé. Praha vyplatí každému jako dar 50 000 korun, odškodným se bude zabývat později. Příčina pádu stále není známa.

"Nyní jsme sklopili pilíř číslo dvě a začneme vytahovat nosnou konstrukci z řeky na levém břehu," uvedl zhruba v 11:45 Karel Frankota z firmy Strabag, která trosky rozebírá.

Poté, co budou trosky demontovány, stavební firma je převeze na parkoviště u trojské betonárky, kde je budou zkoumat odborníci. Odvoz by mohl začít v neděli. Bude ale záležet na rychlosti při postupu prací a na rozhodnutí policie a soudního znalce.

Podle pražského radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) v sobotu po pádu lávky fungovaly všechny složky záchranného systému dobře. "Všechny složky tam byly včas, dojezdové časy byly v pořádku, ostraha byla v pořádku, aby tam nikdo nechodil. Rozdělili jsme si role a vše probíhalo správným způsobem," řekl Hadrava. Dobře podle něj fungovala také vzájemná komunikace mezi magistrátem, radnicemi a záchranáři.

V pondělí večer Praha nechala uzavřít lávku ve středočeských Černošicích, která není v dobrém stavu a patří hlavnímu městu. Starosta Černošic Filip Kořínek už obdržel z magistrátu e-mail, že nejpozději v neděli 10. prosince město odstraní zákazové cedule. Odborník doporučil, aby byly vystavěny vzpěry lávky, uvedl server Seznam Zprávy.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Praha rozhodla o kontrole a uzavírce některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi je například lávka přes Berounku v Radotíně a opravovat se budou i ty na železničním mostě z Podskalí na Smíchov.

Video: Tak pokračuje demontáž zřícené lávky v Troji

V pražské Troji pokračuje demontáž trosek lávky, která spadla minulou sobotu. Demontáž by měla trvat 13 dní. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy