V pražské Troji pokračuje demolice zřícené lávky, trosky prozkoumají odborníci

ČTK ČTK
8. 12. 2017 20:35
Na pražském Císařském ostrově pokračuje demontáž zřícené lávky, dělníci vytahují trosky z Vltavy a odebírají vzorky pro experty.
Demontáž trojské lávky
Demontáž trojské lávky | Foto: ČTK

Praha - Na Císařském ostrově v Praze v pátek dělníci začali vytahovat z Vltavy nosnou konstrukci zřícené lávky. Z jejích trosek odebírají vzorky pro experty, řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Dělníci také demolují části lávky, které jsou pro experty nepotřebné. Na demontáž dohlíží policie a znalci. Až firma odstraní trosky na ostrově, přesune se na trojský břeh.

Lávka se zřítila v sobotu odpoledne, zraněni byli čtyři lidé. Praha vyplatí každému jako dar 50 000 korun, odškodným se bude zabývat později. Příčina pádu stále není známa.

"Nyní jsme sklopili pilíř číslo dvě a začneme vytahovat nosnou konstrukci z řeky na levém břehu," uvedl zhruba v 11:45 Karel Frankota z firmy Strabag, která trosky rozebírá.

Poté, co budou trosky demontovány, stavební firma je převeze na parkoviště u trojské betonárky, kde je budou zkoumat odborníci. Odvoz by mohl začít v neděli. Bude ale záležet na rychlosti při postupu prací a na rozhodnutí policie a soudního znalce.

Podle pražského radního pro bezpečnost Libora Hadravy (ANO) v sobotu po pádu lávky fungovaly všechny složky záchranného systému dobře. "Všechny složky tam byly včas, dojezdové časy byly v pořádku, ostraha byla v pořádku, aby tam nikdo nechodil. Rozdělili jsme si role a vše probíhalo správným způsobem," řekl Hadrava. Dobře podle něj fungovala také vzájemná komunikace mezi magistrátem, radnicemi a záchranáři.

V pondělí večer Praha nechala uzavřít lávku ve středočeských Černošicích, která není v dobrém stavu a patří hlavnímu městu. Starosta Černošic Filip Kořínek už obdržel z magistrátu e-mail, že nejpozději v neděli 10. prosince město odstraní zákazové cedule. Odborník doporučil, aby byly vystavěny vzpěry lávky, uvedl server Seznam Zprávy.

Lávka v Troji se zřítila v sobotu po 13:00. Ze čtyř zraněných byli dva ve vážném stavu. Praha rozhodla o kontrole a uzavírce některých mostů i lávek pro pěší, mezi nimi je například lávka přes Berounku v Radotíně a opravovat se budou i ty na železničním mostě z Podskalí na Smíchov.

Video: Tak pokračuje demontáž zřícené lávky v Troji

V pražské Troji pokračuje demontáž trosek lávky, která spadla minulou sobotu. Demontáž by měla trvat 13 dní. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 45 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy