V Dejvicích vznikne Šabachův park, město vyslyšelo přání režiséra Hřebejka i spisovatelových sousedů

Michal Polák Michal Polák
18. 7. 2018 17:28
Na parcele mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova, kde dříve stával dům, je v současné době veřejné prostranství s alejí stromů, vodní kaskádou a lavičkami.
Šabachův park v Dejvicích
Šabachův park v Dejvicích | Foto: Archiv Prahy 6

Praha - Spisovatel Petr Šabach, který zemřel v loňském roku, bude mít v Praze park, jenž ponese jeho jméno. V úterý o tom rozhodla Rada hlavního města na návrh městské části Praha 6.

Park vznikne na parcele mezi ulicemi Wuchterlova a Kafkova, kde dříve stával dům, ale v současné době je tam veřejné prostranství s alejí stromů, vodní kaskádou a lavičkami.

"Jako první přišel s nápadem na pojmenování náměstíčka po spisovateli režisér Jan Hřebejk, který ho v září přednesl na zastupitelstvu Prahy 6. O několik dní později přišel také dopis se stejným požadavkem od nájemníků z jednoho domu na Wuchterlově, kteří dlouhá léta bydleli s Petrem Šabachem," říká místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).

Československá církev husitská, která sídlí v ulici Wuchterlova, si podle Laciny nepřála, aby šlo o náměstí, protože by se všechny domy musely přečíslovat. Kompromisním řešením je přejmenování na park.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) v minulosti navrhoval, aby volná plocha nesla jméno Nicolase Wintona. Podle něj se ale zřejmě bude jmenovat místo v Bubnech, odkud za druhé světové války odjížděly transporty vězňů do koncentračních táborů.

Bezejmenné náměstíčko v Dejvicích získalo v roce 2008 ocenění za vytvoření přívětivého obytného veřejného městského prostoru se zřetelem k výtvarnému řešení.

Petr Šabach zemřel v září loňského roku, když podlehl vážné nemoci. Na Praze 6 žil spisovatel celý svůj život a odehrává se tam také řada jeho knih. Od roku 2015 byl Šabach také zastupitelem městské části zvoleným za Starosty a nezávislé.

 

Právě se děje

Další zprávy