Na Praze 1 se sesunulo zdivo na ulici. Podle statika pád domu nehrozí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2019 15:13
V Půtově ulici v Praze 1 došlo k pádu části zdiva a římsy na přilehlý chodník. Událost se obešla bez zranění osob, římsa je však nadále nestabilní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Jedná se o dům toho času neobydlený a nepoužívaný. Byla provedena uzávěra příslušné části chodníku a ulice, na místo byl povolán statik," uvedl  místostarosta Prahy 1 pro oblast bezpečnosti Petr Hejma.

Nikdo se nezranil, poškozeno bylo pouze jedno zaparkované auto. Kvůli tomu je do odvolání uzavřena ulice Půtova a část ulice Stárkova, uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Událost se stala krátce před 05:15, zdivo spadlo podle mluvčího v délce asi 20 metrů. Na místě zasahovali hasiči, strážníci a policie a přivolán byl také statik. Ten podle Hejmy zjistil, že stabilita celého domu není ohrožena a nehrozí jeho zřícení.

"Konstrukce římsy je ale nestabilní a dál hrozí pádem," dodal. Statik podle Daňka konstatoval, že je nutné sejmout zbytky římsy ze všech stran domu, proto je nyní Půtova a mezi Klimentskou a Petrskou také Stárkova ulice uzavřena.

Podle Hejmy vlastník zřejmě zanedbal péči o dům, údajně již dříve mu byla nařízena sanace objektu. Na místě byli proto i zástupci stavebního úřadu Prahy 1, který proti vlastníkům bude dál postupovat. "Jedná se o jeden z objektů ze seznamu tzv. ruin, který na Praze 1 vedeme. Snažíme se vlastníky přimět k řádné péči o jimi vlastněný majetek," dodává Petr Hejma.

Podle něj jsou podobných neobývaných domů v Praze 1 odhadem tři desítky. Nařídil proto zvýšený dohled nad těmito ruinami.

 

Právě se děje

Další zprávy