Na letišti v Praze našli v kufru pašeráka 47 ohrožených želv

ČTK ČTK
11. 6. 2014 9:33
Muž zvířata převážel ve velmi špatných podmínkách, v boxech byla naskládána v několika vrstvách na sobě. Dvě želvy už byly mrtvé, o ostatní se stará pražská zoo.
Želvy byly v boxu naskládány yna sobě v několika vrstvách.
Želvy byly v boxu naskládány yna sobě v několika vrstvách. | Foto: Celní úřad Praha Ruzyně

Praha - Dvě plastové krabice se 47 želvami našli v pátek celníci v zavazadle sedmačtyřicetiletého cizince na letišti v Praze. Zvířata patřící k ohroženému druhu pašerák převážel z Asie ve velmi špatných podmínkách, dvě želvy už byly mrtvé. Zbylé želvy si převzali do péče pracovníci pražské zoo.

Želvy a dvě želví vajíčka byly v plastových boxech v cestovní tašce. "Celníci objevili želvy při běžné kontrole za použití rentgenu, nezdál se jim obsah zavazadla," uvedla mluvčí ruzyňského Celního úřadu Miškovská. "Želvy byly převáženy ve velmi bídných podmínkách, bez vzduchu, mezi výkaly a tlejícím listím, naskládané v několika vrstvách na sobě. Dva exempláře byly nalezeny mrtvé a část z nich byla ve zuboženém stavu," doplnila mluvčí  České inspekce životního prostředí Jana Rambousková.

Foto: Celní úřad Praha Ruzyně

Šlo o druh želva Spenglerova, nebo také želva zuboštítá, dravé želvy dorůstající 13 až 15 centimetrů a žijící v Číně, Vietnamu či Indonésii. "Tento druh želv je zařazen do seznamu nejpřísněji chráněných živočichů podle úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy," sdělila Miškovská.

Případ dále vyšetřují ruzyňští celníci pro podezření z trestného činu neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Motýli i kostry tygrů

Skladba pašovaných zvířat, která čeští celníci nacházejí v zavazadlech, autech nebo při domovních prohlídkách, je velmi pestrá. Loni například ve spolupráci s inspekcí životního prostředí objevili při domovní prohlídce u muže ze Slavkova u Brna 434 chráněných motýlů a brouků v téměř milionové hodnotě.

Při celorepublikovém zátahu v roce 2011 zase zajistili 90 vzácných papoušků a želv v ceně asi 14 milionů korun. Pašují se i části zvířat. Letos třeba celníci zadrželi na letišti v Ruzyni pašeráka s 33 kilogramy sloních klů a loni zabavili dvě kostry tygrů.

 

Právě se děje

Další zprávy