Na letiště v Ruzyni možná nepojede metro, ale tramvaje

Domácí Domácí
13. 1. 2011 18:12
Zavedení tramvajové linky je nejlevnější variantou
Povedou na letiště v Ruzyni tramvaje?
Povedou na letiště v Ruzyni tramvaje? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravní podnik Praha zvažuje další alternativu spojení na letiště v Ruzyni. Po metru a rychlodráze vstupuje do hry také tramvajová linka. Hlavním důvodem návrhu jsou nižší náklady na jeho realizaci.

"Je to jedna z navrhovaných variant. Zatím je vše v počátku, ještě jsme ani nezačali s tvorbou analýz," sdělil Aktuálně.cz ředitel DPP Martin Dvořák.

S největší pravděpodobností by se podle něj nejednalo o běžnou linku. Tramvaj by zastavovala jen na několika místech a vnitřní prostor vagónů by byl přizpůsoben cestující s většími zavazadly.

Nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou v koaliční smlouvě mezi ODS a ČSSD z listopadu loňského roku slíbilo prodloužení linky metra A do Motola v následujících čtyřech letech. Právě odtud by trasa tramvaje mohla na Ruzyň vést.

Další možnosti dopravy na letiště jsou podle města i DPP finančně mnohem nákladnější a časově náročnější na jejich provedení. Cena čtyřicetikilometrové rychlodráhy, která by měla končit až na Kladně, se odhaduje na 35 miliard korun a na její stavbu by musel přispět také stát, což není v tuto chvíli pravděpodobné.

Projděte si, jak má vypadat rychlodráha Praha-Ruzyně-Kladno

Pro tramvajovou variantu by byl i primátor Bohuslav Svoboda. "Je to podle mě nejvýhodnější řešení z několika důvodů. Především to bude řádově levnější než stavba metra, i když přesnou cenovou analýzu ještě nemáme," řekl serveru iHNed.cz.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy