Na letiště v Ruzyni možná nepojede metro, ale tramvaje

Domácí Domácí
13. 1. 2011 18:12
Zavedení tramvajové linky je nejlevnější variantou
Povedou na letiště v Ruzyni tramvaje?
Povedou na letiště v Ruzyni tramvaje? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dopravní podnik Praha zvažuje další alternativu spojení na letiště v Ruzyni. Po metru a rychlodráze vstupuje do hry také tramvajová linka. Hlavním důvodem návrhu jsou nižší náklady na jeho realizaci.

"Je to jedna z navrhovaných variant. Zatím je vše v počátku, ještě jsme ani nezačali s tvorbou analýz," sdělil Aktuálně.cz ředitel DPP Martin Dvořák.

S největší pravděpodobností by se podle něj nejednalo o běžnou linku. Tramvaj by zastavovala jen na několika místech a vnitřní prostor vagónů by byl přizpůsoben cestující s většími zavazadly.

Nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou v koaliční smlouvě mezi ODS a ČSSD z listopadu loňského roku slíbilo prodloužení linky metra A do Motola v následujících čtyřech letech. Právě odtud by trasa tramvaje mohla na Ruzyň vést.

Další možnosti dopravy na letiště jsou podle města i DPP finančně mnohem nákladnější a časově náročnější na jejich provedení. Cena čtyřicetikilometrové rychlodráhy, která by měla končit až na Kladně, se odhaduje na 35 miliard korun a na její stavbu by musel přispět také stát, což není v tuto chvíli pravděpodobné.

Projděte si, jak má vypadat rychlodráha Praha-Ruzyně-Kladno

Pro tramvajovou variantu by byl i primátor Bohuslav Svoboda. "Je to podle mě nejvýhodnější řešení z několika důvodů. Především to bude řádově levnější než stavba metra, i když přesnou cenovou analýzu ještě nemáme," řekl serveru iHNed.cz.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 51 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy