Myslel si, že uškrtil bývalou družku, tak ji vyhodil ze sedmého patra. Odsedí si 16 let

ČTK ČTK
4. 11. 2015 15:26
Miroslav Sabol si odsedí 16 let ve vězení za to, že svou bývalou družku vyhodil z okna v sedmém patře. Ženu škrtil, až omdlela. Mylně se domníval, že ji zabil, a proto ji vystrčil z okna. Sedmačtyřicetiletá žena po pádu z více než 18 metrů utrpěla mnohačetná poranění a na místě zemřela. Policie nejdřív případ řešila jako sebevraždu.
Miroslav Sabol.
Miroslav Sabol. | Foto: ČTK

Praha - Za vyhození bývalé družky z okna pražského bytu v sedmém patře si Miroslav Sabol odpyká 16 let vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.

Obžalovaný nejprve ženu rdousil tak dlouho, až ztratila vědomí. Mylně se domníval, že ji usmrtil, a proto ji podle rozsudku vystrčil z okna, aby vraždu zakryl.

Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žena na místě zemřela

Incident se stal 21. června 2014 v Chalupkově ulici v Praze 4. Podle obžaloby se Sabol s ženou v jejím bytě zřejmě pohádal poté, co se tam vrátil pro své doklady.

Sedmačtyřicetiletá žena po pádu z více než 18 metrů utrpěla mnohačetná poranění a na místě zemřela. Policie nejdřív případ řešila jako sebevraždu.

Při zdravotní pitvě však lékaři odhalili poranění na ženině krku, a tak se policisté začali případem zabývat důsledněji.

Sabol obžalobu odmítal. Padesátiletý Slovák tvrdil, že v bytě družky byl naposledy den před incidentem a o úmrtí se dozvěděl až od policie.

Advokát: přiznání po mnohahodinovém výslechu

Jeho advokát Ondřej Chalupa požadoval zrušení původního rozsudku a chtěl, aby soudy případ projednaly znovu od začátku.

Odvolání zdůvodňoval mimo jiné tím, že si policie vynutila přiznání jeho klienta pozdě v noci po mnohahodinovém výslechu. "Případ je provázán celou řadou nejasností," uvedl Chalupa.

Podle odvolacího soudu ale jeho doznání na policii nemělo na rozhodnutí vliv.

"Ostatní důkazy, které jsou ve spisu založeny, jsou takového rázu a vylučují, aby se trestné činnosti dopustil někdo jiný," zdůraznil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Nemohla vyskočit sama

Z posudků například vyplynulo, že žena nemohla z okna vyskočit sama. "Je těžko uvěřitelné, že by se sama uškrtila a poté vyskočila z okna," doplnil Lněnička.

Pod oknem také nebyla židlička nebo třeba jiný kus nábytku, bez něhož by žena do okna jen těžce vylezla.

Dalším zásadním důkazem byl kamerový záznam z palubní desky policejního auta, které náhodou zachytilo pád těla, když policisté řešili v okolí místa činu jiný incident.

"To, že se poškozená nezabila sama, bylo jednoznačně prokázáno," uvedl Lněnička.

Před činem ji okradl o 90 000

Na Sabolovu vinu podle odvolacího soudu ukázalo mimo jiné to, že se na bývalou přítelkyni "nalepil a začal na ní parazitovat".

Prokázalo se, že v době před činem ženu okradl celkem o 90 000 korun, když vybíral peníze z jejích účtů v různých bankomatech po Praze.

Na těle oběti se také objevily stopy DNA obžalovaného, a to v podpaží a na boku ženy, což rovněž svědčilo o tom, že ji odtáhl k oknu a vyhodil.

"Máme za to, že jediným, kdo mohl mít na smrti poškozené nějaký prospěch a nějaký motiv, byl obžalovaný," uzavřel Lněnička.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy