Myslel si, že uškrtil bývalou družku, tak ji vyhodil ze sedmého patra. Odsedí si 16 let

ČTK ČTK
4. 11. 2015 15:26
Miroslav Sabol si odsedí 16 let ve vězení za to, že svou bývalou družku vyhodil z okna v sedmém patře. Ženu škrtil, až omdlela. Mylně se domníval, že ji zabil, a proto ji vystrčil z okna. Sedmačtyřicetiletá žena po pádu z více než 18 metrů utrpěla mnohačetná poranění a na místě zemřela. Policie nejdřív případ řešila jako sebevraždu.
Miroslav Sabol.
Miroslav Sabol. | Foto: ČTK

Praha - Za vyhození bývalé družky z okna pražského bytu v sedmém patře si Miroslav Sabol odpyká 16 let vězení. Rozhodl o tom pražský vrchní soud.

Obžalovaný nejprve ženu rdousil tak dlouho, až ztratila vědomí. Mylně se domníval, že ji usmrtil, a proto ji podle rozsudku vystrčil z okna, aby vraždu zakryl.

Verdikt je pravomocný. Lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu.

Žena na místě zemřela

Incident se stal 21. června 2014 v Chalupkově ulici v Praze 4. Podle obžaloby se Sabol s ženou v jejím bytě zřejmě pohádal poté, co se tam vrátil pro své doklady.

Sedmačtyřicetiletá žena po pádu z více než 18 metrů utrpěla mnohačetná poranění a na místě zemřela. Policie nejdřív případ řešila jako sebevraždu.

Při zdravotní pitvě však lékaři odhalili poranění na ženině krku, a tak se policisté začali případem zabývat důsledněji.

Sabol obžalobu odmítal. Padesátiletý Slovák tvrdil, že v bytě družky byl naposledy den před incidentem a o úmrtí se dozvěděl až od policie.

Advokát: přiznání po mnohahodinovém výslechu

Jeho advokát Ondřej Chalupa požadoval zrušení původního rozsudku a chtěl, aby soudy případ projednaly znovu od začátku.

Odvolání zdůvodňoval mimo jiné tím, že si policie vynutila přiznání jeho klienta pozdě v noci po mnohahodinovém výslechu. "Případ je provázán celou řadou nejasností," uvedl Chalupa.

Podle odvolacího soudu ale jeho doznání na policii nemělo na rozhodnutí vliv.

"Ostatní důkazy, které jsou ve spisu založeny, jsou takového rázu a vylučují, aby se trestné činnosti dopustil někdo jiný," zdůraznil předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Nemohla vyskočit sama

Z posudků například vyplynulo, že žena nemohla z okna vyskočit sama. "Je těžko uvěřitelné, že by se sama uškrtila a poté vyskočila z okna," doplnil Lněnička.

Pod oknem také nebyla židlička nebo třeba jiný kus nábytku, bez něhož by žena do okna jen těžce vylezla.

Dalším zásadním důkazem byl kamerový záznam z palubní desky policejního auta, které náhodou zachytilo pád těla, když policisté řešili v okolí místa činu jiný incident.

"To, že se poškozená nezabila sama, bylo jednoznačně prokázáno," uvedl Lněnička.

Před činem ji okradl o 90 000

Na Sabolovu vinu podle odvolacího soudu ukázalo mimo jiné to, že se na bývalou přítelkyni "nalepil a začal na ní parazitovat".

Prokázalo se, že v době před činem ženu okradl celkem o 90 000 korun, když vybíral peníze z jejích účtů v různých bankomatech po Praze.

Na těle oběti se také objevily stopy DNA obžalovaného, a to v podpaží a na boku ženy, což rovněž svědčilo o tom, že ji odtáhl k oknu a vyhodil.

"Máme za to, že jediným, kdo mohl mít na smrti poškozené nějaký prospěch a nějaký motiv, byl obžalovaný," uzavřel Lněnička.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy