Muž střílel pod vlivem drog po lidech. Dostal 15 let

ČTK ČTK
21. 11. 2012 15:27
Za dva pokusy o vraždu mladíka nepravomocně odsoudil pražský soud
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Pražský městský soud poslal nepravomocně na 15 let do vězení osmadvacetiletého muže za dva pokusy o vraždu.

Mladík podle kriminalistů střílel loni koncem června na několik lidí v pražských Modřanech, když byl pod vlivem alkoholu a drog. Jeho advokát se proti rozsudku odvolal.

Podle soudu muž odcházel loni 27. června z domu se zbraní v kapse s úmyslem ji použít. Měl sice s Modřany špatné zkušenosti, protože tam údajně v minulosti čelil útokům, soud ale míní, že zbraň neměl jen k zastrašování.

K tomu se také prokázalo, že nikdo z poškozených a svědků nevyvolal příčinu k útoku a muž údajně mířil a střílel na lidi bez jakékoliv výstrahy, uvedla soudkyně Marie Marková.

Muž se léčí na psychiatrii

Mladík se rozsudku nezúčastnil, soud vyhověl jeho žádosti o jednání bez něj. V současnosti se léčí na psychiatrii a podle advokáta nejméně jednu z obětí střelby finančně odškodnil.

Obžalovaný se od začátku hájil tím, že se výstřely bránil napadení, přičemž se bál o život. Do Modřan prý vyrazil kvůli nákupu marihuany od známého. Ozbrojil se podle svých slov malou pistolí, kterou našel v pozůstalosti po dědovi. Domníval se prý, že je to varovná zbraň vydávající pouze zvuk.

První konflikt údajně nastal, když po něm nějaký mladík chtěl cigaretu a byl agresivní. Obžalovaný jej odmítl, šel dál, přičemž se podle jeho verze za ním chlapec ještě s dalším vydali do podchodu. Když se později ohlédl, u jednoho z nich prý zahlédl záblesk zbraně, jako varování vystřelil směrem k němu na zem. Pak utekl pryč.

Poté, co koupil drogu v restauraci, dealer ho pozval ke grilování na nedaleké hasičské cvičiště. Muž tvrdí, že od určité chvíle má "poruchu paměti". "Najednou jsem na kopečku u toho cvičiště, dole na mě řvou, ať odejdu, nechápal jsem proč a co jsem jim udělal. Znovu jsem vytáhl zbraň a vystřelil varovně do křoví, ale bohužel tam seděly ty dívky," řekl soudu při předchozím jednání. Pak k němu prý přiběhli lidé, zneškodnili jej a drželi do příjezdu policie.

Muž podle soudu zranil projektilem celkem tři lidi: mladíka v podchodu, dívku na cvičišti a dalšího mladíka, který se obžalovaného snažil s ostatními zneškodnit. Verdikt při stanovení přísnějšího trestu, který dnes soudkyně použila, nicméně hovoří nejméně o dvou pokusech.

Soud se také zabýval otázkou, jestli má muže v jednom případě uznat vinným z dokonané vraždy. Mladík, kterého Pirner údajně postřelil při prvním incidentu, totiž po několika měsících zemřel. Soudní znalec ale uvedl, že nelze s jistotou tvrdit, že se tak stalo v důsledku uvedeného konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy