Muchova epopej by se měla vystavovat na Vítkově, přejí si radní Prahy 3

ČTK ČTK
11. 8. 2016 14:30
Městské části Prahy se začínají přetahovat o to, kde bude nově sídlit Muchova Slovanská epopej. Podle radních Prahy 3 by bylo důstojné místo v novém výstavním pavilonu na Vítkově. Vedení Prahy 1 tento týden nabídlo pro stavbu pavilonu pozemek s parkem na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Epopej je v současné době provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude Muchovo dílo k vidění do konce letošního roku. Legendární cyklus pláten vlastní Praha. Mucha jej městu odkázal s podmínkou, že pro dílo postaví důstojnou výstavní síň.
Slovanská epopej ve Veletržním paláci
Slovanská epopej ve Veletržním paláci | Foto: Jan Langer

Praha - Muchova Slovanská epopej by měla mít nový výstavní pavilon na Vítkově. Shodli se na tom radní Prahy 3. Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) ve čtvrtek uvedla, že by šlo o důstojné místo poukazující na historii země. Vedení Prahy 1 tento týden nabídlo pro stavbu pavilonu pozemek s parkem na konci Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Legendární cyklus pláten vlastní Praha. Mucha jej městu odkázal s podmínkou, že pro dílo postaví důstojnou výstavní síň. Zatím se tak ale nestalo.

Epopej je provizorně umístěna ve Veletržním paláci, kde bude Muchovo dílo k vidění do konce letošního roku. Po výstavě v Japonsku a Číně by se mohl cyklus přemístit na výstavy v Jižní Koreji a v USA. Kdy se epopej vrátí do Česka, zatím politici neupřesnili. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) už dřív zmiňovala možnost postavit v metropoli novou galerii.

Starostka Prahy 3 se připojila k názoru některých odborníků, podle kterých by cyklus dvaceti velkoformátových pláten na zahraniční turné vycestovat neměl. "Své dílo daroval Mucha v roce 1928 městu Praze a veškerému československému obyvatelstvu, nikoliv čínským milovníkům umění. Toto monumentální symbolické dílo vznikalo v době ustavení samostatného Československa a při stoletém výročí by ho také mělo důstojně připomínat doma," uvedla Hujová. Vedení Prahy by podle ní mělo vypsat mezinárodní architektonickou soutěž na podobu výstavní síně.

Cyklus pláten zachycujících slovanskou mytologii je zařazen na seznam kulturních památek. Dílo se za velké mediální pozornosti v roce 2012 přestěhovalo do Prahy z Moravského Krumlova, kde bylo desítky let vystaveno na tamním zámku.

 

Právě se děje

Další zprávy