Pražské Jezulátko v šatech od módní návrhářky. Šije i pro kněze či dětské sestřičky

Zelená připravuje šaty pro Pražské Jezulátko i pro missky
Marie Zelená a Martina Hrnčířová s kolekcí večerních šatů po jedné z přehlídek.
Marie Zelená se svou dcerou Martinou Hrnčířovou a jejím synem Tomášem, který je talentovaným dětským moderátorem.
Martina Hrnčířová jako modelka a spoluautorka těchto šatů, které navrhla společně se svou matkou Marií Zelenou.
Česká Miss roku 2008 Eliška Bučková ve svatebních šatech od Marie Zelené.
Foto: Radek Bartoníček
Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 2. 2020 15:50
Až do 26. února mohou návštěvníci pražského kostela Panny Marie Vítězné vidět světoznámé Pražské Jezulátko v šatičkách, které navrhla módní návrhářka Marie Zelená. Její tvorba se od řady dalších návrhářů liší. Kromě toho, že tvoří pro některé missky, obléká například také kněze a šije v rámci svého dobročinného projektu "veselé zástěrky" pro sestry a lékaře na dětských odděleních.

Když člověk přijde do míst, kde Marie Zelená navrhuje a šije své šaty, určitě si povšimne jejího reklamního sloganu "Šaty, které mají duši". V jejím případě ale nejde jen o slova, která mají nalákat zákazníky.

Kromě jiného totiž navrhuje a šije například zástěrky s veselými obrázky pro sestřičky a lékaře na dětských odděleních nemocnic, pustila se také do navrhování a šití modernějšího liturgického oblečení pro ministranty a kněze a jejím zatím posledním výtvorem jsou šaty pro světoznámé Pražské Jezulátko. To je možné vidět v jejích šatech v pražském kostele Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského do Popeleční středy, tedy do 26. února.

"Je to nejvzácnější oblečení, jaké jsem kdy šila, a myslím si, že ho hned tak něco nepředčí. Je to dárek Jezulátku ode mne a mé dcery Martiny Hrnčířové. Moc rády bychom naší tvorbou vyzvaly lidi k zamyšlení a modlitbě, protože v dnešní uspěchané době je to velmi důležité a mnohdy se vytrácí duchovní hodnoty lidského života," říká Marie Zelená s tím, že usilovala o to, aby co nejvíce použitého materiálu bylo české výroby. 

Šaty jsou v zelené barvě, což je barva liturgického mezidobí v době mimo svátků. Skládají se z několika částí, jejich součástí jsou šatičky, plášť, který je samostatný a na bocích má zlaté zdobení. Nechybí bílo-zlaté okruží, které má Pražské Jezulátko kolem krku a na rukách.

"Pro zdobení jsme s dcerou vybraly a ručně našívaly štrasové zlaté lipové lístky, protože lípa je strom, který symbolizuje mír, ochranu, bezpečí a lásku. Lipová ratolest je symbolem České republiky, ale také Slovenska a dalších slovanských zemí," vysvětluje Zelená. Z jednotlivých lístků lípy seskládaly čtyřlístek, ve kterém jsou další symboly. Tři lístky čtyřlístku znamenají Boží trojici, čtvrtý vyjadřuje štěstí a lásku.

Navrhování šatů a šití ji bavilo od dětství

Marie Zelená vzpomíná, jak ji práce s látkou bavila už od dětství. Navrhovala oblečení pro panenky, šila oblečky na sebe i sestru, předělávala původní šaty. Bylo proto logické, že se vyučila dámskou krejčovou, potom šla na oděvní průmyslovku a specializovala se na tvorbu střihů oděvů. Když po roce 1989 byla možnost pustit se do vlastního podnikání, dlouho neváhala. 

"Měly jsme s kamarádkou butik, navrhovaly jsme různé oblečení a samy jsme ho také šily. Začaly jsme též pořádat módní přehlídky, což byla tehdy novinka.  Tato práce mě velmi naplňovala, zejména když jsem postupem času začala navrhovat a tvořit modely pro soutěž Česká Miss," popisuje Zelená.

Chtěla ale dělat ještě více, přemýšlela, jak propojit svoji zručnost s láskou k vizuálnímu umění a také s duchovním životem, který je pro ni velmi důležitý. Vymyslela proto projekty, jako jsou "Návraty k hodnotám" a "Oslavy krás světa".

"Jde o umělecké projekty, ve kterých můžu uplatnit svou kreativitu. Zároveň chci ukázat, jak je pro každého člověka důležitý jeho domov, rodina, země a místa, odkud pochází, hodnoty a odkazy našich předků i duchovní život," říká Zelená o projektech, ve kterých mohou lidé vidět jak módní přehlídky, tak vystoupení zpěváků či tanečníků. Pro tyto projekty Zelená navrhuje a šije společně se svou dcerou Martinou šaty, které jsou typické potiskem fotografií. Vznikly tak speciální šaty, například pro Prahu a řadu dalších českých a moravských měst, i šaty pro různé světové metropole.  

Šaty pro sestřičky z dětských oddělení

Zcela specifickou součástí práce Marie Zelené a její dcery Martiny je kolekce pod názvem "Šaty malované příběhy dětských duší", kdy vznikají obleky s potisky obrázků, jež pro ně kreslí malé, vážně nemocné děti. Tak společně začínaly veselými zástěrkami pro lékaře a sestřičky na dětských odděleních nemocnic. Postupně přidaly i další části oblečení a také dětské omalovánky. 

Martina Hrnčířová, dcera Marie Zelené, má na sobě jednu z veselých zástěrek
Martina Hrnčířová, dcera Marie Zelené, má na sobě jednu z veselých zástěrek | Foto: zelenafashion.cz

"Vše začalo povídáním s přednostou radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně profesorem Pavlem Šlampou. Říkal mi, jestli bych nevymyslela něco, aby se děti v nemocnici tolik nebály. Hned při jeho slovech mi hlavou proběhla myšlenka na střih zástěrek, ovšem bylo třeba spoustu práce, než vznikly první zástěrky a já měla i všechny potřebné certifikáty," vysvětluje Zelená a zároveň přiznává, že tato práce jí přináší největší radost.

Všechny obrázky, které jsou na tomto oblečení natištěné, osobně nakreslila,  používá asi dvacet druhů obrázků, tak aby každý lékař nebo sestra měli jiný motiv a tím odpoutali pozornost dětí od vyšetření.

"Je to vyloženě srdeční záležitost. Často chodím při předávání dalších zástěrek osobně za dětmi společně se svými vnoučaty. Jsem vděčná za každou ušetřenou dětskou slzičku. Věřím, že díky takovému oblečení a omalovánkám mají děti v nemocnicích situaci přece jen o něco lehčí. Myslím, že veselé zástěrky jsou to nejcennější, co jsem vymyslela a co můžu v životě dělat," říká.

Její ornáty pro kněze jsou v Praze i Brně

Dalším jejím počinem je liturgické oblečení, které je určené pro kněze, jáhny a ministranty. "Oblečení navrhuji tak, aby bylo nové, moderní a přitom důstojné podle církevních předpisů. Často používám znaky a symboly, které se vztahují konkrétně k danému kostelu, a my je vyšíváme na zadní stranu límců," konstatuje.

Její oblečení je možné vidět v celé řadě kostelů, například v katedrále svatého Petra a Pavla v Brně, bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze, v kostele svaté Alžběty v pražských Kbelích nebo v Břevnovském klášteře v Praze. Pokud jde o kněze, v jejích ornátech nebo albách chodí například Tomáš Halík, břevnovský arciopat Petr Prokop Siostrzonek či brněnský biskup Vojtěch Cikrle a k tvorbě a spolupráci si ji vybral i Zbigniew Czendlik.

Přes tyto všechny projekty je ale pro Marii Zelenou a její dceru Martinu základní prací navrhování a šití svatebních a večerních šatů. "Nadále nás tato práce velmi baví. Ke každé ženě se snažíme přistupovat co nejvíce osobně, abychom poznaly, v čem by nejraději chodila. Stačí, když zavolá, a my vždy vymyslíme a vytvoříme šaty, které podtrhnou a zvýrazní její ženskost. Jsem přesvědčená, že žena by svým oblečením měla pozvednout nejen krásu svého těla, ale
i své duše," říká Zelená a dodává, že se těší na další práci, kdy by ráda propojila šaty s originálními, speciálně vytvořenými šperky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Hoffenheim smetl Kolín pěti góly, ale zranil se Kadeřábek

Fotbalisté Hoffenheimu v dnešní předehrávce osmého kola německé ligy rozstříleli 5:0 Kolín nad Rýnem. V dresu vítězů kvůli zranění zápas nedohrál český obránce Pavel Kadeřábek.

Devětadvacetiletý reprezentant nejprve rozjel akci, po které v 31. minutě Ihlas Bebou otevřel skóre, vzápětí ale musel střídat. Kadeřábek fauloval Kingsleyho Ehizibuea, jenž mu nepříjemně spadl na pravou nohu.

Bebou poté ve 49. minutě přidal druhý zásah a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Christoph Baumgartner. V závěru debakl dokonali Dennis Geiger a Stefan Posch. Hoffenheim se díky výhře posunul na osmé místo, Kolín je sedmý.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 5:0 (31. a 49. Bebou, 51. Baumgartner, 74. Geiger, 87. Posch).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 7 5 1 1 24:7 16
2. Leverkusen 7 5 1 1 20:7 16
3. Dortmund 7 5 0 2 19:13 15
4. Freiburg 7 4 3 0 11:5 15
5. Wolfsburg 7 4 1 2 9:8 13
6. Union Berlín 7 3 3 1 10:9 12
7. Kolín nad Rýnem 8 3 3 2 13:14 12
8. Hoffenheim 8 3 2 3 17:11 11
9. Lipsko 7 3 1 3 15:7 10
10. Mohuč 7 3 1 3 7:5 10
11. Mönchengladbach 7 3 1 3 9:10 10
12. Stuttgart 7 2 2 3 12:13 8
13. Eintracht Frankfurt 7 1 5 1 8:10 8
14. Hertha Berlín 7 2 0 5 8:20 6
15. Augsburg 7 1 2 4 3:13 5
16. Bielefeld 7 0 4 3 3:10 4
17. Bochum 7 1 1 5 4:16 4
18. Fürth 7 0 1 6 5:19 1
Aktualizováno před 5 hodinami

Další dodavatel energií končí. Po Bohemia Energy oznámili konec i A-PLUS a Kolibřík

Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. V pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty, ve čtvrtek se rozhodla ukončit dodávky plynu firma A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy. Vyplývá to z oznámení společností a informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Kolibřík energie dnes oznámila pozbytí možnosti dodávat elektřinu a plyn od úterý 19. října. Dodávky plynu od společnosti A-PLUS se zastaví od pátku 22. října. Zákazníci firem bez energií nezůstanou, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance.

Kolibřík energie jako důvod ukončení činnosti uvedla stávající energetickou krizi v Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen. Krize je pro firmu extrémně složitá. "Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek," uvedla firma ne webu.

Ve středu oznámila rozhodnutí o ukončení dodávek plynu a elektřiny zákazníkům skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku se zhruba 900 000 odběrných míst.

Zdroj: Ekonomika
Aktualizováno před 7 hodinami

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do Maďarska dorazilo 50 českých policistů, kteří budou pomáhat hlídat hranice

Do Budapešti v pátek dorazilo 50 českých policistů, kteří mají pomáhat s ochranou vnější hranice schengenského prostoru na maďarsko-srbské hranici. Informovala o tom tisková agentura MTI. Česká policie na Twitteru upřesnila, že kontingent bude dva měsíce působit v okolí města Szeged.

"Čeští policisté naposledy pomáhali s ostrahou hranice v Maďarsku před šesti lety," poznamenala česká policie na svém twitterovém účtu.

Současné nasazení padesáti českých policistů v Maďarsku schválila na konci září vláda. O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil premiér Andrej Babiš při nedávné návštěvě Maďarska, krátce před českými parlamentními volbami. Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun.

Zástupce maďarského policejního šéfa Zoltán János Kuczik dnes při uvítání českých policistů mluvil o rostoucím migračním tlaku, který označil za "vážnou hrozbu pro Evropu."

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy