Z Kliniky se má stát úřad práce. O budovu na Žižkově už zažádalo ministerstvo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
31. 3. 2016 16:08
O budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově projevilo zájem ministerstvo práce a sociálních věcí, které chce objekt využít jako úřad práce. Ministerstvo by nemuselo investovat prostředky do jeho nákupu, ani platit nájemné. Další výhodou je velikost budovy, která by umožnila sestěhování několika pracovišť úřadu na jedno místo. V domě by však rádi zůstali i aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika.
Budova Kliniky.
Budova Kliniky. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O budovu žižkovské Kliniky požádalo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Objekt chce využít jako administrativní budovu pro zaměstnance MPSV a Úřadu práce (ÚP). Budoucnost objektu má řešit pražské zastupitelstvo, aktivisté chtěli, aby budovu získala Praha.

Důvodů, proč by se úřad rád do objektu přesídlil, je několik. Budova je ve vlastnictví státu, nemusel by tedy investovat prostředky do jejího nákupu, ani platit nájemné. Další výhodou je velikost objektu, která by umožnila sestěhování několika pracovišť ÚP na jedno místo. "Výsledkem tohoto kroku bude nejen značná finanční úspora, ale povede také k mnohem vyšší efektivitě práce samotných zaměstnanců, kteří budou soustředěni na jednom místě," sdělila Aktuálně.cz tisková mluvčí ÚP Kateřina Beránková s tím, že celá věc by měla pozitivní dopad i na klienty úřadu.

Po nutné rekonstrukci by se uchazeči o práci mohli dočkat moderní, bezbariérové budovy a k vyřízení záležitostí jim bude stačit jedna návštěva úřadu.

V budově by však rádi zůstali i aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika. Ti požadují, aby objekt přešel z vlastnictví státu pod správu magistrátu. "V případě, že by nám magistrát budovu vypůjčil, můžeme garantovat, že další chod Kliniky a opravy budovy budeme financovat z vlastních zdrojů, bez grantů a dotací. Rok úspěšného fungování ukázal, že je to možné," informovala iniciátorka petice Tereza Virtová z Kliniky.

Za podporu centra demonstrovaly stovky lidí

MPSV o objekt požádalo 17. března. "Vládní dislokační komise následně rozhodla o převodu objektu z ÚZSVM na MPSV, a to s podmínkou, že objekt bude bez osob - míněno bez stávajícího protiprávního užívání," uvedl mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Radek Ležatka. Do budovy by MPSV a Úřad práce měly přestěhovat své projektové zaměstnance.

Squateři budovu v Jeseniově 60 na Žižkově obsadili na konci listopadu 2014, po několika měsících a po svolení vlády se jim podařilo objekt si od ÚZSVM vypůjčit. Smlouva, která byla uzavřená do doby převodu budovy na jiného majitele nebo nejvýše na jeden rok, skončila o půlnoci 3. března. Úřad smlouvu neprodloužil, protože budova byla povolená k užívání jako plicní sanatorium, takže její jiné využití je v rozporu se zákonem.

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD), do jehož gesce spadá i školství, aktivistům nabídl budovu bývalých jeslí ve Znojemské ulici v Praze 4. Tu ale aktivisté odmítli.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili a nechali připojit vodu a elektřinu. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů. Celou situací by se v březnu mělo zabývat pražské zastupitelstvo, Klinika sbírá 1000 podpisů pro zařazení bodu na jeho program.

Podle aktivisty Arnošta Nováka squateři upozorňují na využívání některého majetku proti veřejnému zájmu, šéfredaktor České justice Robert Malecký oponuje, že právo na majetek je nezpochybnitelné. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 23 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy