Praha zvažuje přestěhovat úředníky na poštu v Jindřišské. Podnik ale budovu nenabízí

Marek Pokorný Domácí ČTK Marek Pokorný, Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 17:25
Praha opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Město nyní oznámilo, že jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Pošta však uvedla, že budovu k prodeji nenabízí.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici. | Foto: Libor Fojtík

Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že pražský magistrát nyní jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Podle něj již proběhla s vedením pošty první jednání a už se mluvilo i o ceně. Pro město by podle radního byla přijatelná, pokud by se ukázalo, že se nákup vyplatí i z hlediska nákladů na provoz a rekonstrukci domu. 

"Byly nám předány technické výkresy a odbor strategických investic nyní počítá, jestli se tam vejdeme, jaké jsou náklady na provoz a rekonstrukci, abychom zjistili, zda to má vůbec smysl," řekl radní. Podle něj není důležitá jen velikost, ale i budoucí investice do údržby areálu a energetická náročnost.

Jakou sumu státní podnik po městu požaduje, Chabr nechtěl říct. Jeden ze základních propočtů je ten, kolik budou náklady na jednoho úředníka a náklady na budoucí údržbu. "Staré areály mají obrovskou nevýhodu - náročnost metrů čtverečních na jednoho člověka," podotkl.

Pošta: Není to na pořadu dne

Podle mluvčího pošty Iva Vysoudila však v současnosti státní podnik budovu k prodeji nenabízí a v dohledné době o tom ani neuvažuje. "Rozhodně to není na pořadu dne," podotkl. O konkrétních jednáních s magistrátem neví.

O záměru České pošty historický palác prodat informoval v červnu její ředitel Roman Knap. Vysoudil k tomu ovšem nyní řekl, že i kdyby pošta v budoucnu budovu prodala, poštovní pobočka by v ní měla zůstat.

Nápad přestěhovat úředníky do kasáren padl

Praha už opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Zjistila, že upravit památkově chráněný objekt na sídlo úřadu by bylo neefektivní a navíc by se tam vešel jen zlomek jejích zaměstnanců. Do areálu by se totiž vešlo jen 200 až 300 úředníků. Přitom jen ve Škodově paláci jich nyní pracuje 1200, dalších 700 pak v jiných budovách ve městě. 

"To téma bylo otevřeno dřív, než jsme měli důkladnou analýzu," připustil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Kasárny podle něj neřeší problém hledání budoucího sídla magistrátu. "Je to krásný areál, ale pro nás neupotřebitelný z různých limitů, co se tam dá nebo nedá vybudovat z hlediska památkové péče," konstatoval.

Karlínské kasárny přitom město mohlo získat zdarma. Nápad přestěhovat úředníky do kasáren vznikl během loňského roku, kdy premiér Babiš začal mluvit o plánech na výstavbu nové vládní čtvrti v Letňanech. Na to by ovšem potřeboval změnit územní plán a zejména získat některé pozemky, jejichž část vlastní hlavní město. A primátor Zdeněk Hřib (piráti) vytáhl návrh, že by město mohlo souhlasit, kdyby mu stát převedl kasárny, zaplatil dobudování Městského okruhu a zřídil v Letňanech nemocnici.

Možností je i Smíchov

Škodův palác musí město v roce 2028 opustit, a proto za něj hledá náhradu. V minulém volebním období si tehdejší vedení magistrátu nechalo udělat analýzu, podle které je nejvhodnější lokalitou pro vybudování nové budovy magistrátu pozemek v lokalitě Na Knížecí na Smíchově. "Tato varianta zatím vypadá nejlépe, ten pozemek kapacitně vyhovuje," řekl Chabr.

Uvedl, že definitivní rozhodnutí nepadlo, ale mělo by se tak stát co nejdříve. Pokud by se město rozhodlo samo stavět na pozemcích Na Knížecí, muselo by začít brzy, aby se výstavba do skončení nájmu Škodova paláce stihla. Město by muselo změnit územní plán, připravit soutěž a vysoutěžit dodavatele. "A všichni víme, že stavba v Praze trvá v průměru devět let," podotkl radní. Stavbu by město muselo také koordinovat s firmou Sekyra Group, která u Knížecí plánuje postavit rozsáhlý developerský projekt.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zvažovala i další možnosti - pokusit se prodloužit stávající nájemní smlouvu Škodova paláce nebo postavit nové sídlo na Florenci.

Dokonce si nechala udělat před více než rokem studii, která tři tehdejší hlavní varianty - Smíchov, Florenc a prodloužení nájmu Škodova paláce - porovnávala. Nakonec ji ale z projednávání stáhla. Podle informací Hospodářských novin byla totiž ve výpočtech špatná vstupní data, například chyběly náklady na potřebné stěhování. 

Neřekl bych, že nám premiér peníze na stavbu metra slíbil, ale říkal jsem mu, že bez toho to nepůjde, popsal pondělní schůzku Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy