Praha zvažuje přestěhovat úředníky na poštu v Jindřišské. Podnik ale budovu nenabízí

Marek Pokorný Domácí ČTK Marek Pokorný, Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 17:25
Praha opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Město nyní oznámilo, že jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Pošta však uvedla, že budovu k prodeji nenabízí.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici. | Foto: Libor Fojtík

Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že pražský magistrát nyní jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Podle něj již proběhla s vedením pošty první jednání a už se mluvilo i o ceně. Pro město by podle radního byla přijatelná, pokud by se ukázalo, že se nákup vyplatí i z hlediska nákladů na provoz a rekonstrukci domu. 

"Byly nám předány technické výkresy a odbor strategických investic nyní počítá, jestli se tam vejdeme, jaké jsou náklady na provoz a rekonstrukci, abychom zjistili, zda to má vůbec smysl," řekl radní. Podle něj není důležitá jen velikost, ale i budoucí investice do údržby areálu a energetická náročnost.

Jakou sumu státní podnik po městu požaduje, Chabr nechtěl říct. Jeden ze základních propočtů je ten, kolik budou náklady na jednoho úředníka a náklady na budoucí údržbu. "Staré areály mají obrovskou nevýhodu - náročnost metrů čtverečních na jednoho člověka," podotkl.

Pošta: Není to na pořadu dne

Podle mluvčího pošty Iva Vysoudila však v současnosti státní podnik budovu k prodeji nenabízí a v dohledné době o tom ani neuvažuje. "Rozhodně to není na pořadu dne," podotkl. O konkrétních jednáních s magistrátem neví.

O záměru České pošty historický palác prodat informoval v červnu její ředitel Roman Knap. Vysoudil k tomu ovšem nyní řekl, že i kdyby pošta v budoucnu budovu prodala, poštovní pobočka by v ní měla zůstat.

Nápad přestěhovat úředníky do kasáren padl

Praha už opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Zjistila, že upravit památkově chráněný objekt na sídlo úřadu by bylo neefektivní a navíc by se tam vešel jen zlomek jejích zaměstnanců. Do areálu by se totiž vešlo jen 200 až 300 úředníků. Přitom jen ve Škodově paláci jich nyní pracuje 1200, dalších 700 pak v jiných budovách ve městě. 

"To téma bylo otevřeno dřív, než jsme měli důkladnou analýzu," připustil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Kasárny podle něj neřeší problém hledání budoucího sídla magistrátu. "Je to krásný areál, ale pro nás neupotřebitelný z různých limitů, co se tam dá nebo nedá vybudovat z hlediska památkové péče," konstatoval.

Karlínské kasárny přitom město mohlo získat zdarma. Nápad přestěhovat úředníky do kasáren vznikl během loňského roku, kdy premiér Babiš začal mluvit o plánech na výstavbu nové vládní čtvrti v Letňanech. Na to by ovšem potřeboval změnit územní plán a zejména získat některé pozemky, jejichž část vlastní hlavní město. A primátor Zdeněk Hřib (piráti) vytáhl návrh, že by město mohlo souhlasit, kdyby mu stát převedl kasárny, zaplatil dobudování Městského okruhu a zřídil v Letňanech nemocnici.

Možností je i Smíchov

Škodův palác musí město v roce 2028 opustit, a proto za něj hledá náhradu. V minulém volebním období si tehdejší vedení magistrátu nechalo udělat analýzu, podle které je nejvhodnější lokalitou pro vybudování nové budovy magistrátu pozemek v lokalitě Na Knížecí na Smíchově. "Tato varianta zatím vypadá nejlépe, ten pozemek kapacitně vyhovuje," řekl Chabr.

Uvedl, že definitivní rozhodnutí nepadlo, ale mělo by se tak stát co nejdříve. Pokud by se město rozhodlo samo stavět na pozemcích Na Knížecí, muselo by začít brzy, aby se výstavba do skončení nájmu Škodova paláce stihla. Město by muselo změnit územní plán, připravit soutěž a vysoutěžit dodavatele. "A všichni víme, že stavba v Praze trvá v průměru devět let," podotkl radní. Stavbu by město muselo také koordinovat s firmou Sekyra Group, která u Knížecí plánuje postavit rozsáhlý developerský projekt.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zvažovala i další možnosti - pokusit se prodloužit stávající nájemní smlouvu Škodova paláce nebo postavit nové sídlo na Florenci.

Dokonce si nechala udělat před více než rokem studii, která tři tehdejší hlavní varianty - Smíchov, Florenc a prodloužení nájmu Škodova paláce - porovnávala. Nakonec ji ale z projednávání stáhla. Podle informací Hospodářských novin byla totiž ve výpočtech špatná vstupní data, například chyběly náklady na potřebné stěhování. 

Neřekl bych, že nám premiér peníze na stavbu metra slíbil, ale říkal jsem mu, že bez toho to nepůjde, popsal pondělní schůzku Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy