Praha zvažuje přestěhovat úředníky na poštu v Jindřišské. Podnik ale budovu nenabízí

Marek Pokorný Domácí ČTK Marek Pokorný, Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2019 17:25
Praha opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Město nyní oznámilo, že jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Pošta však uvedla, že budovu k prodeji nenabízí.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici.
Hlavní pošta v Jindřišské ulici. | Foto: Libor Fojtík

Radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že pražský magistrát nyní jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici. Podle něj již proběhla s vedením pošty první jednání a už se mluvilo i o ceně. Pro město by podle radního byla přijatelná, pokud by se ukázalo, že se nákup vyplatí i z hlediska nákladů na provoz a rekonstrukci domu. 

"Byly nám předány technické výkresy a odbor strategických investic nyní počítá, jestli se tam vejdeme, jaké jsou náklady na provoz a rekonstrukci, abychom zjistili, zda to má vůbec smysl," řekl radní. Podle něj není důležitá jen velikost, ale i budoucí investice do údržby areálu a energetická náročnost.

Jakou sumu státní podnik po městu požaduje, Chabr nechtěl říct. Jeden ze základních propočtů je ten, kolik budou náklady na jednoho úředníka a náklady na budoucí údržbu. "Staré areály mají obrovskou nevýhodu - náročnost metrů čtverečních na jednoho člověka," podotkl.

Pošta: Není to na pořadu dne

Podle mluvčího pošty Iva Vysoudila však v současnosti státní podnik budovu k prodeji nenabízí a v dohledné době o tom ani neuvažuje. "Rozhodně to není na pořadu dne," podotkl. O konkrétních jednáních s magistrátem neví.

O záměru České pošty historický palác prodat informoval v červnu její ředitel Roman Knap. Vysoudil k tomu ovšem nyní řekl, že i kdyby pošta v budoucnu budovu prodala, poštovní pobočka by v ní měla zůstat.

Nápad přestěhovat úředníky do kasáren padl

Praha už opustila úvahy přestěhovat své úředníky ze Škodova paláce do Karlínských kasáren. Zjistila, že upravit památkově chráněný objekt na sídlo úřadu by bylo neefektivní a navíc by se tam vešel jen zlomek jejích zaměstnanců. Do areálu by se totiž vešlo jen 200 až 300 úředníků. Přitom jen ve Škodově paláci jich nyní pracuje 1200, dalších 700 pak v jiných budovách ve městě. 

"To téma bylo otevřeno dřív, než jsme měli důkladnou analýzu," připustil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Kasárny podle něj neřeší problém hledání budoucího sídla magistrátu. "Je to krásný areál, ale pro nás neupotřebitelný z různých limitů, co se tam dá nebo nedá vybudovat z hlediska památkové péče," konstatoval.

Karlínské kasárny přitom město mohlo získat zdarma. Nápad přestěhovat úředníky do kasáren vznikl během loňského roku, kdy premiér Babiš začal mluvit o plánech na výstavbu nové vládní čtvrti v Letňanech. Na to by ovšem potřeboval změnit územní plán a zejména získat některé pozemky, jejichž část vlastní hlavní město. A primátor Zdeněk Hřib (piráti) vytáhl návrh, že by město mohlo souhlasit, kdyby mu stát převedl kasárny, zaplatil dobudování Městského okruhu a zřídil v Letňanech nemocnici.

Možností je i Smíchov

Škodův palác musí město v roce 2028 opustit, a proto za něj hledá náhradu. V minulém volebním období si tehdejší vedení magistrátu nechalo udělat analýzu, podle které je nejvhodnější lokalitou pro vybudování nové budovy magistrátu pozemek v lokalitě Na Knížecí na Smíchově. "Tato varianta zatím vypadá nejlépe, ten pozemek kapacitně vyhovuje," řekl Chabr.

Uvedl, že definitivní rozhodnutí nepadlo, ale mělo by se tak stát co nejdříve. Pokud by se město rozhodlo samo stavět na pozemcích Na Knížecí, muselo by začít brzy, aby se výstavba do skončení nájmu Škodova paláce stihla. Město by muselo změnit územní plán, připravit soutěž a vysoutěžit dodavatele. "A všichni víme, že stavba v Praze trvá v průměru devět let," podotkl radní. Stavbu by město muselo také koordinovat s firmou Sekyra Group, která u Knížecí plánuje postavit rozsáhlý developerský projekt.

Bývalá primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zvažovala i další možnosti - pokusit se prodloužit stávající nájemní smlouvu Škodova paláce nebo postavit nové sídlo na Florenci.

Dokonce si nechala udělat před více než rokem studii, která tři tehdejší hlavní varianty - Smíchov, Florenc a prodloužení nájmu Škodova paláce - porovnávala. Nakonec ji ale z projednávání stáhla. Podle informací Hospodářských novin byla totiž ve výpočtech špatná vstupní data, například chyběly náklady na potřebné stěhování. 

Neřekl bych, že nám premiér peníze na stavbu metra slíbil, ale říkal jsem mu, že bez toho to nepůjde, popsal pondělní schůzku Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy