Místo festivalu insolvence. Tisíce lidí přišly o peníze

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
28. 6. 2012 7:00
Druhý ročník festivalu byl zrušen, protože akce znenadání přišla o část financí
Druhý ročník festivalu se letos konat nebude.
Druhý ročník festivalu se letos konat nebude. | Foto: archiv Ticketportal

Praha - Druhý ročník Prague City Festivalu letos neproběhne a zhruba šest tisíc hudebních fanoušků, kteří si předem koupili lístky, budou své peníze získávat zpět velmi těžko. 

Pořádající společnost Punx Not Dead totiž vzhledem k platební neschopnosti vyhlásila insolvenci. Podle ředitele festivalu a majitele agentury Borka Jiříka přitom pořadatel vybral na lístcích sedmimístnou sumu, jde tedy o miliony korun. Přesto není schopna splatit nasmlouvané závazky.

Akce, která se měla konat poslední dva červnové dny na pražském Výstavišti, byla odvolána, protože nečekaně přišla o velkou část finančních prostředků, uvedl ředitel festivalu Borek Jiřík.

"Punx Not Dead přišel o částku v řádu několika milionů korun v řádu dní, a to jak ze soukromého sektoru, tak z města, které se k nám postavilo zády a rozhodlo se navzdory své záštitě preferovat jiné akce," zdůvodňuje zrušení akce Jiřík, který společnost vede. Svou roli pak podle něj hrálo i přeprodávání vstupenek vyměněných z minulého roku.

Vstupné se bude vracet v rámci insolvenčního řízení

Oficiální internetové stránky festivalu informovaly, že Ticketportal, který vstupenky distribuoval, oznámil, že vstupné vracet nebude. Společnost se přitom odvolala na smlouvu o zprostředkování prodeje vstupenek.

Ticketportal v zaslaném prohlášení sdělil, že veškeré finance získané prodejem vstupenek už dříve převedl právě společnosti Punx Not Dead a odpovědnost za vracení tedy nese ona. Odpovědnost pořadatele přiznává i Borek Jiřík, podle kterého je celková částka na vrácení vstupného sedmimístná.

"Vzhledem k tomu, že Ticketportal vybírá od zákazníků peníze jménem organizátora na jeho účet, nemůže si tyto tržby ponechat, jinak by tím ohrozil financování festivalu. Takto funguje prodej na všechny akce v České republice, což momentálně obnáší vyplacení 90 %  tržeb na festivaly, které má společnost Ticketportal v nabídce, aby se tyto festivaly mohly uskutečnit," uvedl Ticketportal.

Jiřík připustil, že festival čerpal zálohy z prodaných vstupenek, aby tak měl prostředky k řádnému zajištění akce. V Česku je to podle něj běžná praxe.

"Vzhledem k tomu, že společnost Punx Not Dead, s. r. o., do dnešního dne finanční prostředky, ze kterých by bylo možné vstupné vracet, společnosti Ticketportal neposkytla, není společnost Ticketportal povinna, a bohužel není ani v jejích možnostech, vracení vstupného zajišťovat," uvedl Ticketportal spolu s tím, že sám utrpěl finanční ztráty, protože společnosti Punx Not Dead poskytl peníze nad rámec financí vybraných na vstupném.

Podle Kateřiny Hlavinkové, která za Ticketportal komunikuje, společnost prodala tisíce vstupenek. Jednodenní vstupenka stála od 990 do 1299 korun, dvoudenní pak od 1295 korun do druhé zóny až po VIP Platinum za 4390 korun, uvádí web festivalu.

Internetové stránky také informovaly, že agentura Punx Not Dead, které povinnost vracet vstupné v takovém případě připadne, bude zcela nepochybně uvedena do insolvence, protože zpět nezíská ani zálohy na honoráře, které už odeslala zahraničním kapelám. Jiřík informaci, že společnost na sebe podá návrh insolvenčního řízení, potvrdil. "Je moje zákonná povinnost tento krok učinit," dodal.

Vrácení vstupného by mělo podle Jiříka probíhat v rámci insolvenčního řízení, pořadatelé budou informovat, jak se do něj půjde přihlásit a uplatnit nárok na zpětné vyplacení ceny. Dosud prý vyzvali Ticketportal, aby dodal potřebné identifikační podklady o prodeji. Ticketportal při uplatnění nároku na vstupné nabízí pomoc.

Další akce ohroženy nejsou

Hlavinková Aktuálně.cz sdělila, že v tomto případě Ticketportal  poslal nejen celou tržbu, ale přidal i milion ze svého, aby se akce mohla zdárně uskutečnit. "Společnost Ticketportal je hluboce znepokojena a cítí se také podvedena, protože za 11 let fungování se podobná věc nestala," uvádí se v tiskové zprávě.

Distribuovat vstupenky pomáhal například i německý Eventim, který podle Hlavinkové peníze zpět vyplácí. Je to proto, že on peníze organizátorovi neposlal.

Společnost Punx Not Dead spolupořádá i další chystané koncerty, například G3 v Tipsport Areně a All Time Low v Paláci Akropolis. Ty by nemusel ohrozit ani insolvenční návrh. "Další koncerty mohou proběhnout i navzdory návrhu na insolvenční řízení. Zejména ty, které jsou ziskové, což je pravděpodobně u  všech ohlášených akcí, a jejichž profit může být použit na úhradu závazku společnosti," sdělil Aktuálně.cz Borek Jiřík.

Podmínkou podle něj je, aby Ticketportal v souladu se smlouvou o zprostředkování uvolnil vybrané prostředky na zajištění zmíněných koncertů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy