Ministerstvo kultury potvrdilo pokutu za památník na Klárově

ČTK ČTK
26. 3. 2015 16:44
Pokutu dostala Praha 1 od magistrátních památkářů, protože neměla povolení. Památkářům vadila monumentálnost i to, že jednu sochu už park má.
Okřídlený lev připomíná dva a pul tisíce Čechů a Slováků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Královského letectva.
Okřídlený lev připomíná dva a pul tisíce Čechů a Slováků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britského Královského letectva. | Foto: Fond Okřídleného lva

Praha - Ministerstvo kultury potvrdilo pokutu 150 tisíc korun, kterou dostala Praha 1 od magistrátních památkářů za umístění památníku československým válečným letcům na Klárově.

Rozhodnutí je nepravomocné, potvrdila mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Radnice  pro umístění okřídleného lva neměla povolení památkářů.

Porušení zákona, byť s dobrým úmyslem

"Ministerstvo muselo pokutu potvrdit, protože došlo k porušení příslušného ustanovení památkového zákona, byť s dobrým úmyslem," uvedla Cigánková.

Horní hranice sankce je podle mluvčí v takových případech dva miliony korun. Městská část se proti rozhodnutí může odvolat k rozkladové komisi ministra.

Socha dvoumetrového okřídleného lva na betonovém podstavci pokrytém žulou vznikla podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha.

Peníze na ni sehnali Britové žijící v Česku, kteří tak chtěli poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF. Plastika stojí na Klárově od loňského června.

Dlouhotrvající spory

Umístění pomníku ovšem od začátku provázejí spory s pražskými památkáři, kterým vadí monumentálnost díla i to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizují také postup Prahy 1 a britského velvyslanectví, o povolení prý požádaly pozdě a bez dostatečné diskuse.

Čeští a slovenští piloti se zapsali do paměti obyvatel Spojeného království zejména při slavné bitvě o Británii, během které nacisté utrpěli první významnou porážku. V britském vojenském letectvu (RAF) působilo přibližně dva a půl tisíce československých pilotů, přičemž skoro 500 z nich v bojích zahynulo.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy