Miliardový tendr na svoz odpadu se ruší, rozhodli radní

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
29. 11. 2011 14:32
Tendr je podle primátora Svobody předražený, zůstane raději bez vítěze
Foto: Petr Vyoral

Praha - Tendr na svoz odpadu v Praze zůstane bez vítěze. Radní se ho na úterním jednání rozhodli zrušit.

Důvodem je nepoměr mezi předpokládanou hodnotou zakázky a nabídkami uchazečů. Nejnižší nabídka byla o 3,2 miliardy dražší než očekávaná cena.

Nevybírat vítěze a zakázku zrušit radním minulý týden doporučili znalci, kteří jednotlivé nabídky analyzovali. Shledali totiž nedostatky u nabídek všech tří uchazečů. Dospěli k závěru, že žádný z nich nesplnil zadání.

Všechny tři firmy mají podle podkladů pro posouzení nabídky například chyby ve výpočtech nabídkové ceny, dva zájemci nesplnili podmínky technické kvalifikační předpoklady.

Ačkoli magistrát původně počítal s tím, že za desetileté služby zaplatí vítězné firmě 13,2 miliard, nejnižší nabídka byla 16,4 miliard. Právě předraženost zakázky kritizovala opozice i primátor Bohuslav Svoboda. Podle magistrátu je přemrštěná cena dostatečný důvod pro zrušení výběrového řízení.

"Jednoznačný nepoměr finančních prostředků dostupných zadavateli k financování veřejné zakázky a nabídkové ceny požadované uchazeči za plnění veřejné zakázky takový důvod představují," konstatoval radní Radek Lohynský.

Primátor podezřelý tendr dokonce označil za jednu z možných příčin pádu koalice v Praze. Nyní musí magistrát rychle přijít s náhradním řešením. Společnosti Pražské služby, která se o odpad v Praze stará nyní, totiž na konci roku vyprší smlouva.

O odpad se nyní starají Pražské služby.
O odpad se nyní starají Pražské služby. | Foto: Ondřej Besperát

Podezřelá zakázka

Nejnižší nabídku podalo sdružení firem Čistá Praha, za nímž stojí tři subjekty: Pražské služby, AVE CZ a Pražská odpadová, a.s. V Pražských službách má majetkový podíl město i finanční skupina Natland.

Ta je opakovaně spojována s pražskými podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Skupina Natland Group ale podobné spekulace opakovaně důrazně odmítla.

Jedna za 3 firem - Pražská odpadová, a.s., nemá v oboru žádné zkušenosti a podle zápisu v obchodním rejstříku vznikla 21. října - necelé dva týdny před otevíráním obálek s nabídkami.

Taková kombinace je podle expertů typická v případech, kdy chce mít ze zakázky prospěch nepozorovaně i někdo v pozadí. Firmy ale podezření odmítly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
Další zprávy