Miliarda za systém, jenž nefunguje. Tak hospodaří Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 8. 2012 6:00
Zatím nefunkční IT systém už stál 771 milionů, magistrát nyní schválil dalších 200 milionů
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - 200 milionů korun. Takovou částku schválil pražský magistrát na rozvoj IT systému Proxio během následujících čtyř let. Systém už přitom Pražany stál 771 milionů.

Celkem by se tak cena za Proxio mohla vyšplhat až k miliardě a přiblížit se tak dosud nejpředraženějšímu IT projektu v dějinách Prahy - Opencard. I účet za kartu Pražana se pohybuje kolem miliardy.

Magistrát se brání, že rámcová smlouva na programátorské služby za 200 milionů, kterou v nejbližších dnech uzavře, neznamená, že se utratí celá částka.

"Rámcová smlouva nepředstavuje závazek zaplatit celou částku ani její část. Pokud budeme z této rámcové smlouvy čerpat, budeme klást extrémní důraz na řádné předání funkčního výsledku," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Je ale téměř jisté, že systém, který se začal zavádět v roce 2006 za primátora Pavla Béma, se bez dalších milionových investic neobejde. Ani přes stamilionové náklady totiž stále nefunguje na sto procent. 

Původně měl propojit magistrátní systémy se všemi městskými částmi a umět komunikovat napříč registry. Jenže se všemi městskými obvody propojen není a neumí pracovat s ekonomickým systémem a dalšími agendami.

Licence za 160 milionů

Levné nejsou ani provozní náklady. Jen za rozšířenou podporu softwaru od ledna do června Praha zaplatí téměř 6 milionů. A plánuje se i další utrácení. V červenci tohoto roku vyvěsil magistrát v rejstříku veřejných zakázek záměr vypsat v srpnu zadávací řízení na údržbu systému za 48 milionů.

Jen za licence magistrát utratil kolem 160 milionů korun. Nejdříve se licence nakupovaly postupně a magistrát dohromady stály 121 milionů. V květnu tohoto roku radní odkoupili multilicenci pro neomezený počet uživatelů za téměř 40 milionů. "Licence nakoupené v letech 2007 a 2008 zdaleka nepokrývaly požadavky projektu," uvádí se v důvodové zprávě.

Současný účet za Proxio přitom mohl být ještě mnohem vyšší. Magistrátu se povedlo ušetřit právě na zmiňované multilicenci, za kterou firma původně chtěla 79 milionů. Na další rozvoj se navíc ještě loni plánovaly tři zakázky v celkové hodnotě 680 milionů. Radní však na začátku tohoto roku dva ze tří chystaných tendrů zrušili.

Tendr za 200 milionů získala společnost Marbes Consulting a její obchodní partneři, kteří systém Praze dodali. "Rozvoj systému je omezen na držitele autorských prav, tedy společnost Marbes," komentovala to Králová.

Bývalý primátor Prahy Pavel Bém.
Bývalý primátor Prahy Pavel Bém. | Foto: Ludvík Hradilek

Praze přitom nic jiného než další investice nezbývá. V současném stavu není systém pro magistrát podle jeho vlastního vyjádření přínosem a jeho zrušení by znamenalo přijít o všechny dosud vynaložené peníze.

"HMP může systém opustit a odepsat investici v hodnotě stovek milionů, ale protože je systém nasazen do provozu, znamenalo by to přejít u mnoha úřadů na jiný systém, který se musí vysoutěžit, zaplatit, plošné implementovat a zmigrovat do něj původní systém. To by bylo v podmínkách HMP zcela neekonomické a prakticky neřešitelné," dodává k tomu magistrát.

Systém Proxio mají i radnice v Plzni, Liberci, Příbrami nebo Středočeský, Olomoucký a Plzeňský krajský úřad. Marbesu díky veřejným zakázkám meziročně stouply tržby o více než deset procent. V roce 2011 měla firma tržby téměř 180 milionů korun. Stejné výsledky očekává i v příštím roce. Proxio se totiž má zavádět ve Žďáru nad Sázavou a Sokolově.

 

Právě se děje

Další zprávy