Miliarda za systém, jenž nefunguje. Tak hospodaří Praha

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 8. 2012 6:00
Zatím nefunkční IT systém už stál 771 milionů, magistrát nyní schválil dalších 200 milionů
Magistrát hlavního města Prahy.
Magistrát hlavního města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - 200 milionů korun. Takovou částku schválil pražský magistrát na rozvoj IT systému Proxio během následujících čtyř let. Systém už přitom Pražany stál 771 milionů.

Celkem by se tak cena za Proxio mohla vyšplhat až k miliardě a přiblížit se tak dosud nejpředraženějšímu IT projektu v dějinách Prahy - Opencard. I účet za kartu Pražana se pohybuje kolem miliardy.

Magistrát se brání, že rámcová smlouva na programátorské služby za 200 milionů, kterou v nejbližších dnech uzavře, neznamená, že se utratí celá částka.

"Rámcová smlouva nepředstavuje závazek zaplatit celou částku ani její část. Pokud budeme z této rámcové smlouvy čerpat, budeme klást extrémní důraz na řádné předání funkčního výsledku," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Je ale téměř jisté, že systém, který se začal zavádět v roce 2006 za primátora Pavla Béma, se bez dalších milionových investic neobejde. Ani přes stamilionové náklady totiž stále nefunguje na sto procent. 

Původně měl propojit magistrátní systémy se všemi městskými částmi a umět komunikovat napříč registry. Jenže se všemi městskými obvody propojen není a neumí pracovat s ekonomickým systémem a dalšími agendami.

Licence za 160 milionů

Levné nejsou ani provozní náklady. Jen za rozšířenou podporu softwaru od ledna do června Praha zaplatí téměř 6 milionů. A plánuje se i další utrácení. V červenci tohoto roku vyvěsil magistrát v rejstříku veřejných zakázek záměr vypsat v srpnu zadávací řízení na údržbu systému za 48 milionů.

Jen za licence magistrát utratil kolem 160 milionů korun. Nejdříve se licence nakupovaly postupně a magistrát dohromady stály 121 milionů. V květnu tohoto roku radní odkoupili multilicenci pro neomezený počet uživatelů za téměř 40 milionů. "Licence nakoupené v letech 2007 a 2008 zdaleka nepokrývaly požadavky projektu," uvádí se v důvodové zprávě.

Současný účet za Proxio přitom mohl být ještě mnohem vyšší. Magistrátu se povedlo ušetřit právě na zmiňované multilicenci, za kterou firma původně chtěla 79 milionů. Na další rozvoj se navíc ještě loni plánovaly tři zakázky v celkové hodnotě 680 milionů. Radní však na začátku tohoto roku dva ze tří chystaných tendrů zrušili.

Tendr za 200 milionů získala společnost Marbes Consulting a její obchodní partneři, kteří systém Praze dodali. "Rozvoj systému je omezen na držitele autorských prav, tedy společnost Marbes," komentovala to Králová.

Bývalý primátor Prahy Pavel Bém.
Bývalý primátor Prahy Pavel Bém. | Foto: Ludvík Hradilek

Praze přitom nic jiného než další investice nezbývá. V současném stavu není systém pro magistrát podle jeho vlastního vyjádření přínosem a jeho zrušení by znamenalo přijít o všechny dosud vynaložené peníze.

"HMP může systém opustit a odepsat investici v hodnotě stovek milionů, ale protože je systém nasazen do provozu, znamenalo by to přejít u mnoha úřadů na jiný systém, který se musí vysoutěžit, zaplatit, plošné implementovat a zmigrovat do něj původní systém. To by bylo v podmínkách HMP zcela neekonomické a prakticky neřešitelné," dodává k tomu magistrát.

Systém Proxio mají i radnice v Plzni, Liberci, Příbrami nebo Středočeský, Olomoucký a Plzeňský krajský úřad. Marbesu díky veřejným zakázkám meziročně stouply tržby o více než deset procent. V roce 2011 měla firma tržby téměř 180 milionů korun. Stejné výsledky očekává i v příštím roce. Proxio se totiž má zavádět ve Žďáru nad Sázavou a Sokolově.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy