Metro na trase C pět hodin stálo kvůli tajícímu sněhu

Domácí Domácí
8. 12. 2010 19:43
Náhradní autobusy byly přeplněné, povrchovou dopravu komplikovali bezohlední řidiči
Přeplněné autobusy místo metra. Praha, 8. prosince odpoledne.
Přeplněné autobusy místo metra. Praha, 8. prosince odpoledne. | Foto: ČTK

* Trasa C byla zablokovaná od dvou hodin odpoledne do sedmi večer * Do tunelu uvnitř mostu natekla voda stropem, nastal zkrat * Tak dlouhý výpadek metro dlouho nepamatuje

Praha - Voda z tajícího sněhu ve středu na pět hodin paralyzovala nejvytíženější část pražského metra.

Voda odpoledne natekla do tubusu uvnitř Nuselského mostu a ve dvě hodiny odpoledne zastavila provoz na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Florenc, což je klíčové spojení jižní a severní části města. Metro nahrazovalo 40 autobusů, ale jezdí přeplněné a na některých zastávkách se do nich cestující nevešli. Provoz se podařilo obnovit po 19. hodině.

Podle zpravodaje ČTK lidé raději chodili přes Nuselský most pěšky. Na mostě bylo ale po kotníky vody z tajícího sněhu.

Metro stálo kvůli prosakování vody do konstrukce Nuselského mostu, skrz který podzemní dráha projíždí. Potíže nastaly už dopoledne. Hasiči se nejprve pokoušeli vodu odsávat, pražská technická správa komunikací sníh odstraňovala, přesto se voda dostala až k elektroinstalaci metra a provoz musel být zastaven.

Voda a oheň

"Tající sníh se dostal dilatačními spárami do mostní konstrukce, kde je vedena elektřina," mluvčí Dopravního podniku. 

Podle odborného webu pozary.cz hasiči nejdřív kanál, kam zatekla voda, vyčistili. Pak ale voda prosakovala stropem do tunelu a nastal zkrat izolátoru napájecí kolejnice. Zkrat způsobil menší požár dvou izolátorů.

Provoz metra bývá čas od času přerušen třeba kvůli pádu člověka do kolejiště, ale jeho přerušení na celé odpoledne je výjimečné.

Podívejte se, jak to na Nuselském mostě a ve stanici metra Vyšehrad vypadalo:

"Nuselák" ve špatném stavu

Podle šéfa dozorčí rady DPP Karla Březiny byl na vině kromě počasí i špatný technický stav mostu. Větší oprava ale v současnosti zřejmě nebude možná.

"Nedovedu si představit za současné situace v MHD, že bychom šli do takové rekonstrukce, která by vyřadila metro C z provozu," řekl ČTK po středečním jednání dozorčí rady.

Nuselský most je jednou z klíčových staveb pražského dopravního systému, denně přes něj přejedou desítky tisíc aut. Během své sedmatřicetileté historie už jednu větší opravu zažil. V 90. letech se musela sanovat část, kde jezdí metro.

Technická správa komunikací podle mluvčího Tomáše Mrázka dlouhodobě plánuje opravu dilatačních spár na předmostích. Taková oprava by si ale vyžádala omezení provozu na mostu, což by způsobilo rozsáhlé dopravní komplikace.

Most by podle Mrázka potřeboval opravit také vnější plášť, náklady na rekonstrukci by ale byly v desítkách milionů korun. Kdy se bude most opravovat, není známo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelná se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy