Tisíce bytů i osmdesátimetrová věž. Kolem stanic metra D vzniknou zcela nové čtvrti

Takto se promění okolí budoucí zastávky na Nových Dvorech.
Vyroste zde stanice plánované nové linky metra D a s ní i nová čtvrť. Na starost to bude mít firma Reflecta Development, která na vývoji spolupracuje s městem.
"Další náměstí v okolí bude mít měkčí charakter s více přírodními prvky," pokračuje Molnárová.
Město zde počítá s 1300 novými byty a 2900 obyvateli. Investorem je Centrum Nová Libuš.
Město ji plánuje postavit u areálu Thomayerovy nemocnice. Ta si v příštích letech projde rozsáhlou rekonstrukcí.
Foto: Tomáš Klézl
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
27. 7. 2022 13:30
Nová linka pražského metra D nepřinese jen rychlejší spojení jižních částí města s centrem, ale také promění okolí budoucích stanic. Na Nových Dvorech a v Libuši vzniknou nové čtvrti, zásadně se promění také oblast krčského nádraží a Thomayerovy nemocnice. Město zde chce postavit přes šest tisíc nových bytů, ale také nová náměstí, hotely, administrativní budovy nebo osmdesátimetrovou věž.

Nová linka metra, jehož stavba začala letos v červnu, by měla být v provozu od roku 2029. Nejprve bude jezdit v trase Depo Písnice - Pankrác, přes zastávky Olbrachtova, Nádraží Krč, Nemocnice Krč, Nové Dvory a Písnice. Do budoucna se počítá také s rozšířením ke stanici Náměstí Míru.

"Metro D konečně řeší historickou chybu, že na jih města, tedy do velké části Prahy 4 a 12, nebyla převedena kolejová doprava. Tato část města je obsloužena jen autobusovou dopravou, přitom zde bydlí statisíce lidí a další statisíce sem dojíždí," představuje projekt náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Kolem nových stanic metra plánuje město vybudovat nové čtvrti. Vzniknout zde mají tisíce bytů. Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje Hlavního města Prahy Ondřeje Boháče je i proto metro D nyní nejdůležitější infrastrukturní stavbou na území Prahy.

"V této době se Praha potýká mimo jiné s krizí bydlení, a právě projekty v okolí budoucích stanic metra mají potenciál tento problém zmírnit," říká. Kromě toho plánuje město nová náměstí, administrativní budovy, obchody i restaurace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

První kolo prezidentské volby by vyhrál Babiš, v druhém by ho ale porazil Pavel, ukázal průzkum

V prvním kole prezidentské volby podle modelu aktuálního volebního modelu agentury Median dál vede Andrej Babiš, druhé kolo by ale vyhrál Petr Pavel. Na třetí místo se posunuli Marek Hilšer a Danuše Nerudová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Další americký stát zpřísnil přístup k potratům. Severní Karolína je zakázala po 20. týdnu těhotenství

Potraty v Severní Karolíně již nejsou legální po 20. týdnu těhotenství, výjimku mají jen závažné zdravotní obtíže, rozhodl ve středu soudce William Osteen. Dosud zde byly potraty možné až do okamžiku, kdy byl plod životaschopný, tedy zhruba 24. až 28. týden těhotenství. Severní Karolína dosud platila za útočiště pro zájemkyně o ukončení těhotenství ze sousedních států, ve kterých platí přísnější omezení, uvedla agentura AP.

Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Pětice konzervativních členů devítičlenného soudu regulaci potratů v červnu vrátila do rukou amerických států.

Demokratický guvernér Severní Karolíny Roy Cooper podporuje právo na potrat a případné návrhy na jeho omezení, které by podali republikánští zákonodárci, byl připraven vetovat. Lídři místních republikánů se proto obrátili přímo na soudce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy